W poniedziałek 16  marca rozpocznie się kolejna edycja konkursu dla uczniów „Podstawowe Pojęcia Ekonomiczne”. Organizowany przez Fundację Nauka i Wiedza oraz Narodowy Bank Polski ma być przyjemną i pożyteczną nauką ekonomii. W konkursie mogą wziąć udział gimnazjaliści i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Od 16 marca na specjalnych stronach internetowych - www.edukator.pl oraz www.nbportal.pl - będą mogli obejrzeć 12 zabawnych filmów animowanych, których bohaterowie - Eugeniusz Loci, Wynalazca, Król oraz ich przyjaciele - opowiedzą o ważnych zjawiskach gospodarczych. Każda z postaci wyjaśni istotę wybranego pojęcia z dziedziny ekonomii, finansów lub gospodarki. W tym roku będą one dotyczyć: cyklu koniunkturalnego, działalności gospodarczej, emerytur, globalizacji, kredytów, migracji zarobkowych, przedsiębiorczości, płatności bezgotówkowych, systemów płatniczych, ubezpieczeń, własności prywatnej i wolnego rynku.

Aby wziąć udział w konkursie wystarczy obejrzeć edukacyjne kreskówki, zarejestrować się za pomocą specjalnego formularza on- line, odpowiedzieć na losowo wybrane pytania oraz wymyślić hasła promujące cały tegoroczny cykl filmów konkursowych. Dwa tysiące szkół, które zarejestrują się w konkursie jako pierwsze, otrzyma DVD z 12 filmami animowanymi. Będzie je można wykorzystać jako materiał uzupełniający na zajęciach z wiedzy o społeczeństwie lub przedsiębiorczości.

Poza tym, przez cały czas trwania konkursu, na stronie www.edukator.pl będą publikowane gotowe do pobrania scenariusze zajęć lekcyjnych, przy realizacji których można z powodzeniem wykorzystać filmy konkursowe. Konkurs potrwa do 5 czerwca. Wyniki zostaną ogłoszone do 19 czerwca. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody rzeczowe. Otrzymają je najlepsi uczniowie, ale też ich opiekunowie oraz szkoły.

Szczegóły dotyczące nagród oraz regulamin konkursu znajdują się na stronie internetowej: http://www.edukator.pl/portal- edukacyjny/strona-glowna/233.html

Źródło: PAP - Nauka w Polsce, 16.03.2009r.