Gmina Jabłonna podała we wtorek, że w szpitalach przebywa 47 dzieci. 
Śledztwo prowadzi Prokuratura Okręgowa Warszawa–Praga. Jak poinformował PAP jej rzecznik prok. Łukasz Łapczyński wszczęto je w sprawie nieumyślnego sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia lub zdrowia wielu osób poprzez spowodowanie zagrożenia epidemiologicznego skutkującego dolegliwościami układu pokarmowego i hospitalizacją podopiecznych Gminnego Przedszkola w Chotomowie. Grozi za to do trzech lat więzienia. 
Do zdarzenia doszło 30 marca. We wtorek Gmina Jabłonna poinformowała, że w szpitalach przebywa 47 dzieci. Według informacji uzyskanych od lekarzy prawdopodobnie doszło do zatrucia salmonellą. Prokuratorzy na razie jednak tego nie potwierdzają. 
"W tej sprawie zebrane zostały m.in. informacje dot. dostępu placówki do ujęcia wody pitnej, funkcjonowania kuchni, dostawców żywności, odbioru szamba, ilości hospitalizowanych dzieci" – powiedział prokurator. 
Jako świadków w sprawie przesłuchano m.in. naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Gminy Jabłonna oraz dyrektora przedszkola. "Osoby te przekazały szczegółowe informacje w zakresie tego, kiedy wystąpiły pierwsze objawy zatrucia u dzieci, jakie czynności w związku z tym podjęto, funkcjonowania kuchni, dostaw żywności" – powiedział Łapczyński. 
Jak dodał, śledczy wystąpili też do inspekcji sanitarnej o przesłanie dokumentacji i wyników badań. "Ponadto jesteśmy w trakcie zabezpieczania dokumentacji z przedszkola oraz szpitala, która pozwoli nam na ustalenie listy świadków i dalsze ukierunkowanie śledztwa" – powiedział. 
We wtorek przedszkole jest zamknięte, obiekt jest czyszczony. Dzień wcześniej powiatowa stacja sanitarno–epidemiologiczna pobrała próbki wody i żywności, przeprowadzono także dezynfekcję obiektu.(PAP)