W dniach 23 - 26 kwietnia odbędzie się IX Toruński Festiwal Nauki i Sztuki. Organizatorami są Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu i Towarzystwo Naukowe w Toruniu. W ciągu czterech dni prezentowane będą osiągnięcia kilkudziesięciu dziedzin nauki i sztuki - ponad 170 imprez, od astronautyki po kulturę antyczną, wystawy, eksperymenty i ciekawe zajęcia dla dzieci. Inauguracją będzie otwarta dla wszystkich dyskusja panelowa pt.: „Życia nic nie zmoże! Zderzenia Ziemi z asteroidami: ślady z przeszłości, zagrożenia na przyszłość”  z udziałem m.in.: prof. Edwarda Bowella z Lowell Observatory Flagstaff z USA i prof. Józefa Kaźmierczaka z Instytutu Paleobiologii Polskiej Akademii Nauk. Wśród głównych wydarzeń festiwalu znajdzie się również wykład „Nauka czyli na kręgach zbożowych w przyszłość”, podczas którego prof. Łukasz A. Turski opowie, dlaczego zwolennicy rozmaitych para-teorii, np. powstawania kręgów zbożowych, są bardziej wiarygodni dla ludzi niż twórcy Wielkiego Zderzacza Hadronów.

Osoby zainteresowane fizyką będą mogły skorzystać z ilustrowanego pokazem wykładu „Ach ta fizyka, gdzie ona jest...”. Fizycy zademonstrują, jak w codziennym życiu dostrzec trudną fizykę? Jak w prosty sposób opisać skomplikowane zjawiska? Jak ujrzeć to, czego zazwyczaj nie zauważamy? Z cyklu „Doświadczenie czyni mistrza” przedstawione zostaną przykłady eksperymentów, dotyczących zjawisk mechanicznych i akustycznych, cieplnych, elektrycznych, optycznych, z zakresu fizyki cząsteczkowej i jądrowej.

Organizatorzy przygotowali bogaty program imprez dla dzieci. Instytut Fizyki UMK przygotował eksperymenty dotyczące wody. Dzieci zobaczą, z czego składa się woda, jak można ją oczyścić i co można w niej rozpuścić, czy wrzątek może być zimny i jak można przeniknąć przez kostkę lodu.

3-5 osobowe zespoły uczniów będą mogły wystartować w konkursie na krótkie przedstawienie teatralne z motywem przewodnim: Jak może wyglądać życie na innych planetach?

Szczegółowy opis jest dostępny na stronie: www.festiwal.torun.pl  

źródło: PAP - Nauka w Polsce, 15.04.2009r.