"Nie ma niczego niewłaściwego w tym, że kto sobie życzy, modli się przed i po jedzeniu, ale nie ma to nic wspólnego z zasadami kulturalnego zachowania. (...) Natomiast wywieszone w stołówce zasady zawierają komunikat, że kto się nie modli, zachowuje się źle, a to już jest niedopuszczalne" - oceniła ekspertka HFPC Elżbieta Czyż, cytowana w komunikacie fundacji, opublikowanym w czwartek na stronie internetowej.
W sprawie tablicy w stołówce w Szkole Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie fundacja wystąpiła, powołując się na doniesienia medialne. Zdaniem Czyż, nawet jeżeli wszystkie dzieci w szkole chcą się modlić, to "nadal taka forma +edukacji kulturalnej+ jest przejawem indoktrynacji i nietolerancji wobec +innych+". W wystąpieniu do lubelskiego kuratora fundacja zwraca uwagę, że szkoła ma obowiązek kształtowania u dzieci szacunku wobec ludzi o różnych przekonaniach światopoglądowych i uczenia zasad demokracji i państwa prawa, a zastosowane w tym przypadku metody wychowawcze nie służą realizacji tego celu. Wicekurator oświaty w Lublinie Anna Szczepińska powiedziała PAP, że w szkole trwa już kontrola, prowadzona przez wizytatora oświaty. Ma ona na celu m.in. przeanalizowanie statutu szkoły i sprawdzenie, czy zapis, jaki widnieje w stołówce, jest z nim zgodny. Wyniki kontroli mają być znane najwcześniej w przyszłym tygodniu.
Szczepińska dodała, że do kuratorium nie wpłynęły żadne skargi ani uwagi np. ze strony rodziców dotyczące zapisów na tablicy zawieszonej w stołówce. "O tej sprawie dowiedzieliśmy się z mediów" - zaznaczyła. Przeciwko zapisom na tablicy w stołówce zaprotestowali członkowie młodzieżówki Ruchu Palikota w Lublinie. W oświadczeniu wysłanym mediom napisali m.in., że mają nadzieję, iż w szkole "mycie rąk zagości zdecydowanie wyżej w "zasadach kulturalnego spożywania".
„Liczymy także na to, iż po całej burzy, z którą mamy do czynienia, sytuacja zostanie rozwiązana i zachowany zostanie świecki charakter szkoły publicznej, z którym obecnie ta szkoła ma niewiele wspólnego” - napisali.
W wystąpieniu do kuratora HFPC zwróciła się z prośbą o podjęcie działań w zakresie edukacji przeciwko nietolerancji. Wystąpiła również do Ministerstwa Edukacji Narodowej z prośbą o "uwrażliwienie" kuratorów oświaty na standardy edukacji w duchu poszanowania praw człowieka, zasad państwa prawa i tolerancji wobec mniejszości. O kontrowersyjnej tablicy w stołówce szkolnej w Lublinie informowały Radio TOK FM i Gazeta Wyborcza.(PAP)

Polecamy: Modlitwa przed jedzeniem elementem szkolnego savoir vivre?