Jak poinformował na konferencji prasowej w poniedziałek dyrektor na Europę Wschodnią firmy Unibal Rodamco Arnaud Burlin, inwestor i zarządca przyszłego obiektu chce identyfikować się z miastem, dlatego na jego nazwę wybrano słowo: Wroclavia.

„Ona nawiązuje do nowoczesności obecnego Wrocławia i też do dawnej nazwy historycznej Vratislavia” - dodał Burlin.

Galeria ma być gotowa jesienią 2017 roku, a firma zainwestuje 220 mln euro w jej budowę i wyposażenie. Ma zaoferować 7 tys. m kw. powierzchni biurowej z 64 tys. m kw. łącznej powierzchni, które będą zlokalizowane na pięciu kondygnacjach.

Dach ma być zielonym ogrodem, a jedna z 20 sal kinowych będzie w wersji IMAX. Planowane jest otwarcie ponad 200 sklepów i restauracji.

Na drugim poziomie pod ziemią będzie 11 stanowisk dworca autobusowego, na którym obsługiwany będzie ruch krajowy i zagraniczny. Inwestor przewiduje, że galeria będzie miała 13 mln klientów rocznie, a pracę znajdzie w niej ponad 1500 osób.

Architekt z firmy IMB Asymetria Architects Marek Borkowski podkreślił, że projekt zakładał zderzenie okolicznej historycznej zabudowy miasta z nowoczesną architekturą, która będzie też urozmaicona terenami zielonymi.

„Elewacja powstanie z materiałów kompozytowych wykorzystywanych do budowy jachtów i będzie atrakcyjnie podświetlona. Ulica Sucha pomiędzy galerią z dworcem kolejowym zamieni się w deptak z bardzo ograniczonym ruchem kołowym tylko dla taksówek i komunikacji miejskiej” - mówił architekt.

Unibal Rodamco wybudowało w Warszawie: Arkadię, Galerię Mokotów, Złote Tarasy i Galerię Wileńską. Ma też wiele galerii w całej Europie.(PAP)