To trzecia w tym roku firma, która uzyskała zezwolenie na działalność w Suwalskiej SSE - poinformowała PAP we wtorek rzeczniczka strefy Ewa Sokólska. Dodała, że inwestycja jest podzielona na dwa etapy. Najpierw powstanie hala produkcyjna wraz z budynkiem administracyjnym, o powierzchni ok. 1,3 tys. metrów kw. Kolejnym etapem będzie zakup maszyn.

Według warunków zezwolenia, firma ma uruchomić działalność do połowy 2018 roku, ale już deklaruje, że zrobi to wcześniej. "Czynnikiem decydującym o lokalizacji inwestycji w podstrefie Suwałki była dostępność surowców mineralnych oraz możliwość pozyskania wykwalifikowanej kadry" – powiedział prezes Suwalskiej SSE Robert Żyliński.

Zwrócił uwagę, że - zgodnie z nowymi wytycznymi Komisji Europejskiej - w zakresie pomocy na lata 2014-2020 obowiązują nowe, maksymalne poziomy unijnego wsparcia. "Dla większości regionów Polski są one niższe niż dotychczas, średnio o 15 punktów procentowych. W województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim poziom nie został zmieniony i jest najkorzystniejszy w Polsce" – dodał.

Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna to obecnie 375,6 h w siedmiu podstrefach w północno-wschodniej Polsce: Suwałki, Grajewo, Białystok i Łomża (woj. podlaskie), Ełk i Gołdap (woj. warmińsko-mazurskie) oraz Małkinia Górna w woj. mazowieckim.

Od jej powstania we wrześniu 1996 roku wydanych zostało 209 zezwoleń na działalność w tej strefie.

Na koniec 2014 r. w Suwalskiej SSE działało 91 firm, które zatrudniają 6,5 tys. osób. Podmioty te zainwestowały dotąd ponad 2,1 mld zł.

Strefa czeka na znaczne rozszerzenie. Od listopada 2014 r. w ministerstwie gospodarki jest wniosek o jej powiększenie o prawie 250 ha. Ma powstać osiem nowych podstref w województwie podlaskim: w Szczuczynie, Bielsku Podlaskim, Siemiatyczach, Czyżewie, Hajnówce, Narewce, Nowogrodzie i Sejnach. Trzy obecne podstrefy: Białystok, Suwałki i Grajewo mają się powiększyć.

O poszerzenie zabiegają samorządy, które - dzięki unijnym dotacjom - przygotowały tereny dla inwestorów. (PAP)