We Wrocławiu w sierpniu 2013 roku cena metra kwadratowego mieszkania spadła w porównaniu z sierpniem ub.r., o 5,6 proc. do 5731 zł. Drugi pod względem skali spadków cen był Gdańsk (5,3 proc.) - za metr kwadratowy trzeba było tam zapłacić 5578 zł. Na kolejnym miejscu znalazło się Opole - tu ceny mieszkań spadły o 5,2 proc. do 3987 zł.

Od sierpnia ub.r. do sierpnia br. średnia cena metra kwadratowego mieszkania w Warszawie spadła o 2,9 proc. i wynosiła 8267 zł.
Z analizy wynika, że ceny mieszkań w porównaniu z sierpniem 2012 roku nie wzrosły w żadnym z miast wojewódzkich i Sopocie uwzględnionych w raporcie.

Szef serwisu nieruchomości Domy.pl Marcin Drogomirecki podkreślił, że za przeciętną pensję, która wynosiła w sierpniu br. 2687 zł netto, można kupić obecnie o 5,5 proc. większą powierzchnię mieszkania niż przed rokiem, a w porównaniu z sierpniem 2009 r. o ponad 23 proc.

"Spadki cen i wzrost wynagrodzeń najkorzystniej wpłynęły na sytuację potencjalnych nabywców mieszkań w Gdańsku, Wrocławiu i Szczecinie. W tych miastach za przeciętne wynagrodzenie netto mogą oni kupić teraz o ponad 30 proc. większą powierzchnię mieszkania niż przed 4 laty" - dodał Drogomirecki.

W raporcie uwzględniono 20 tys. 250 ofert mieszkań wystawionych w sierpniu br. do sprzedaży przez agencje nieruchomości i osoby prywatne.