"Rusza międzynarodowy konkurs na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną placu Centralnego. To będzie konkurs inny niż wszystkie dotychczasowe konkursy architektoniczne, jakie organizowaliśmy" - powiedziała na konferencji prasowej w stołecznym ratuszu wiceprezydent stolicy Renata Kaznowska.

Miasto, jak mówiła, najpierw planuje wybrać pięć, równorzędnych prac konkursowych i w oparciu o nie przeprowadzić konsultacje społeczne. Dopiero po konsultacjach ma zapaść decyzja, jaki będzie ostateczny kształt placu.

"Architekci będą mieli bardzo trudną rolę, ponieważ będą musieli pogodzić kilka istotnych i ważnych funkcji, bo mówimy o placu jako miejscu o znaczeniu ogólnokrajowym, ale również lokalnym. Pogodzenie tych funkcji może okazać się dość skomplikowane" - zaznaczyła.

"Jeżeli będzie chcieli urządzać na placu np. imprezy masowe, które potrzebują wolnej przestrzeni, architekci będą musieli pogodzić tę funkcję z zielenią, która niewątpliwie na tym placu powinna się znaleźć" - powiedziała Kaznowska.

Dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marlena Happach podkreśliła, że miasto ogłaszając konkurs "trochę" ogłosiło zaistnienie nowego placu w Warszawie.

"Nie ma na razie takiego placu jak plac Centralny, tę nazwę wykorzystaliśmy specjalnie na potrzeby konkursu, żeby pokazać różnicę pomiędzy placem Defilad, który jest znacznie większym placem, a tym jego fragmentem, który jest przedmiotem konkursu" - wyjaśniła Happach.

Architekci startujący w konkursie zaprojektują centralny fragment pl. Defilad, czyli przestrzeń pomiędzy głównym wejściem do Pałacu Kultury i Nauki a ul. Marszałkowską. Pierzeję północną przyszłego placu stworzą budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Kulturze i usługom ma być dedykowana również planowana pierzeja południowa.

Leksykon prawa budowlanego, planowania przestrzennego, gospodarki nieruchomościami
Joanna Dziedzic-Bukowska, Jacek Jaworski, Paweł Sosnowski
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł


Happach podkreśliła, że pięć wybranych prac zostanie pokazanych publiczności. "Chcielibyśmy te prezentacje połączyć z festiwalem +Warszawa w budowie+", który w tym roku w całości będzie poświęcony problematyce całości pl. Defilad" - podkreśliła.

Zaznaczyła, że obecnie miasto rozważa, czy na pl. Defilad powinna pozostać trybuna honorowa. Wskazała, że jej pozostawienie w obecnym miejscu "właściwie uniemożliwiłoby" zrealizowanie zapowiedzianych przez miasto inwestycji na placu.

Czas na składanie wniosków o dopuszczenie do uczestnictwa w konkursu mija 4 sierpnia br.; termin składania prac konkursowych to 24 października br.

Happach podkreśliła, że w skład jury konkursowego wejdą zarówno przedstawiciele miasta - m.in. wiceprezydent Michał Olszewski i stołeczny konserwator zabytków Michał Krasucki; przedstawiciele instytucji, które znajdą się na placu Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa, architekci i reprezentanci aktywistów miejskich.

Dyrektor Muzeum Sztuki Nowoczesnej Joanna Mytkowska powiedziała, że muzeum w tej chwili odbiera dokumentację wykonawczą dla przyszłych budynków muzeum i teatru TR Warszawa. "Ciągle mimo trudności, przede wszystkim spraw własnościowych, działamy zgodnie z harmonogramem, także w ok. 2020 budynki powstaną - to będzie ta pierzeja, która m.in. stworzy plac" - powiedziała Mytkowska.

Kaznowska zaznaczyła, że z pl. Defilad zniknie obecny parking autobusowy. "Ten parking z tego miejsca będzie musiał zniknąć, przewoźnicy mają tego absolutną świadomość" - powiedziała. Przypomniała, że pod placem ma powstać parking podziemny. (PAP)