Z zarządzenia wyłączone są auta z napędem elektrycznym i hybrydowym oraz pojazdy przewożące co najmniej trzech pasażerów. Ograniczenie zacznie obowiązywać o godz. 5.30.

Jeśli w poniedziałek sytuacja się nie poprawi, we wtorek do ruchu zostaną dopuszczone tylko pojazdy, których numer rejestracyjny kończy się cyfrą parzystą - poinformował rząd.

"Jestem świadomy, że to ograniczenie utrudni życie przede wszystkim osobom dojeżdżającym do pracy w Paryżu" - powiedział premier Jean-Marc Ayrault. Jest to jednak konieczne - zaznaczył.

Od piątku z powodu smogu mieszkańcy Paryża mogą bezpłatnie korzystać z komunikacji publicznej, wypożyczalni rowerów miejskich oraz wypożyczalni samochodów z napędem elektrycznym. Osobom starszym, dzieciom, astmatykom i ludziom z chorobami układu krążenia zalecono, by w miarę możliwości pozostali w domach.

Od kilku dni w regionie Paryża i 30 innych departamentach na północy i wschodzie kraju notowany jest maksymalny poziom zanieczyszczenia powietrza - skutek bezwietrznej pogody, zimnych nocy i nietypowo ciepłych dni. W Paryżu stężenie szkodliwych cząsteczek PM10 jest najwyższe w historii pomiarów i według ekspertów porównywalne z sytuacją w Pekinie.

Źródłem emisji PM10 są samochody, systemy grzewcze i przemysł ciężki.

Minister środowiska Philippe Martin podkreślił w piątek, że jakość powietrza stała się obecnie dla rządu sprawą priorytetową. (PAP)

akl/ mc/

16006443 int.