Javid występował w Izbie Gmin w poniedziałek po południu, przekazując posłom najnowsze informacje na temat trwającej w całym kraju kontroli elewacji ok. 600 bloków, zarządzonej po pożarze wieżowca Grenfell Tower w zachodnim Londynie, w którym zginęło co najmniej 80 osób.

Minister Javid zaznaczył, że wszystkie 181 zbadanych próbek przyniosło negatywne wyniki, a władze zażądały od właścicieli i zarządców budynków podjęcia natychmiastowych działań.

Jak dodał, jeśli nie będzie możliwe zagwarantowanie bezpieczeństwa mieszkańców, konieczne może okazać się ewakuowanie niektórych budynków.

Pod koniec czerwca władze dzielnicy Camden w północnym Londynie podjęły decyzję o ewakuacji pięciu bloków, w których znajduje się 800 mieszkań, z powodu obaw, że elewacja budynków jest łatwopalna, co może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców.

Odnosząc się do pomocy ofiarom pożaru Grenfell Tower, Javid powiedział, że wszystkie poszkodowane rodziny otrzymają do środy od rządu i władz lokalnych propozycję tymczasowego mieszkania.

Jednocześnie zapewnił, że podejmowane są wszelkie starania, aby wszyscy dotknięci pożarem mogli nadal mieszkać w tej samej dzielnicy i nie zostali zmuszeni do zmiany lekarza rodzinnego czy szkoły dla dzieci.

Władze dzielnicy Kensington i Chelsea, w której znajduje się Grenfell Tower, a także brytyjski rząd i premier Theresa May byli krytykowani przez lokalną społeczność za opieszałość i niewystarczające kroki podejmowane w celu pomocy ofiarom i wyjaśnienia przyczyn pożaru.

Z Londynu Jakub Krupa (PAP)