Konkurs "Piękny Wrocław" organizowany przez prezydenta Wrocławia i towarzystwo Miłośników Wrocławia, ma na celu wybór najlepszej realizacji architektonicznej w stolicy Dolnego Śląska. Jury pod przewodnictwem głównego architekta miasta Piotra Fokczyńskiego, brało pod uwagę walory architektoniczne, przestrzenne oraz funkcjonalno-użytkowe nominowanych obiektów.

Grand Prix w XXIII edycji konkursu "Piękny Wrocław" oraz pierwsze miejsce w kategorii budynków użyteczności publicznej, a także nagrodę Towarzystwa Miłośników Wrocławia i Prezydenta Wrocławia otrzymał oddany w 2012 r. nowy terminal lotniska.

Jak powiedział kierownik projektu rozbudowy Portu Lotniczego Wrocław Przemysław Marcinkowski, terminal jest jednym z najnowocześniejszych w Europie. "Naszych pasażerów cieszą jego walory wizualne" - dodał.

"Cieszymy się, że Wrocław docenił nasze zaangażowanie i pomysł na jedną z najważniejszych wizytówek regionu. Przy projektowaniu tak prestiżowego budynku ważna była nie tylko jego funkcjonalność, ale także uroda i walory architektoniczne" - powiedział kierownik projektu w firmie JSK Architekci, która zaprojektowała terminal Michał Lah.

Nagrodę specjalną za najlepszą modernizację obiektu historycznego otrzymał Dworzec Wrocław Główny. Podziemny parking na ponad dwieście samochodów i nowa aranżacja placu dworcowego, a także gruntowna modernizacja budynku głównego z holem kasowym oraz powstanie dworca nocnego, to tylko niektóre z efektów jego modernizacji.

Jak powiedział dyrektor zarządzający Pionu Nieruchomości w PKP S.A. Jarosław Bator, remont wrocławskiego dworca był jednym z najtrudniejszych i absolutnie wyjątkowych przedsięwzięć inwestycyjnych w ostatnich latach. "Dzięki temu dworzec stał się wizytówką kolei i miasta" - ocenił Bator.

W konkursie "Piękny Wrocław" przyznano także nagrody w kategorii "Budynek Mieszkalny Wielorodzinny", w której najwyżej oceniono budynek usługowo-apartamentowy MARINA II przy ul. Księcia Witolda, a także "Najładniejszy dom jednorodzinny". W tym wypadku zwyciężył jeden z budynków na osiedlu Osobowice.