W środę porozumienia w tej sprawie podpisały Polskie LNG, Państwowa Straż Pożarna (PSP) i zachodniopomorski wojewoda - poinformował Maciej Mazur z biura komunikacji Polskiego LNG. Spółka wybuduje i wyposaży jednostkę, a PSP zapewni jej obsadę.

Zupełnie nowa jednostka powstanie w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu LNG. Oprócz budynku, w którym znajdą się pomieszczenia biurowe i socjalne, powstaną garaże ze stanowiskami dla wozów bojowych i pomocniczych.

Strażnica będzie dbała o bezpieczeństwo na terenie terminalu i prawobrzeżnej części Świnoujścia, gdzie jest obecnie kilkuosobowy posterunek straży pożarnej.

Jak powiedział PAP Mazur, wcześniej spółka planowała powołanie zakładowej straży pożarnej na terenie terminalu, ale po konsultacjach, m.in. z samorządem Świnoujścia i mieszkańcami, dla których kwestie bezpieczeństwa okazały się najważniejsze, zdecydowała o sfinansowaniu budowy siedziby straży pożarnej poza zakładem.

Straż pożarna będzie utrzymywała w stałej gotowości załogę i sprzęt nowej jednostki. Strażnica będzie głównie służyła zabezpieczeniu przeciwpożarowemu terminalu LNG, dlatego spółka Polskie LNG oraz Gaz-System będą współfinansowały działanie jednostki w tym zakresie.

Łączny koszt budowy i wyposażenia nowej strażnicy to ok. 20 mln zł, całość pokryje Polskie LNG. Prace budowlane mają ruszyć w przyszłym roku, jednostka ma być gotowa w 2017 r.

Terminal ma umożliwić sprowadzanie do Polski do 5 mld m sześc. gazu skroplonego rocznie, z możliwością powiększenia tej zdolności do 7,5 mld m sześc. rocznie. Jego powstanie traktowane jest jako jeden z najważniejszych elementów polskiego bezpieczeństwa energetycznego. (PAP)