Wniosek do sądu o ogłoszenie upadłości likwidacyjnej Hydrobudowa Gdańsk SA złożyła 30 stycznia. Syndykiem masy upadłościowej spółki został Janusz Łepkowski. W środę PAP nie udało się skontaktować z syndykiem.

Prezes Hydrobudowy Gdańsk SA Wojciech Czajko we wtorkowym wywiadzie dla portalu gospodarkamorska.pl tłumaczył, że "wniosek o upadłość spółki związany był z problemami, jakie firma napotkała przy realizacji kilku inwestycji". Jako najważniejsze z nich wymienił kontrakty z Gdańską Infrastrukturą Wodociągowo-Kanalizacyjną (budowa kanalizacji sanitarnej i magistrali wodociągowej) oraz z Zarządem Mienia m. st. Warszawy na przebudowę lewobrzeżnych bulwarów nad Wisłą. Oświadczył, że "inwestorzy reprezentujący publiczne pieniądze zalegają firmie z zapłatą faktur na łączną sumę przekraczająca 22 mln złotych". Jak informowały media, wartość tego drugiego kontraktu to 123 mln zł brutto.

Jak podała firma na swojej stronie, w trakcie realizacji jest dziesięć projektów na terenie całego kraju. Są to m.in.: przebudowa i rozbudowa Nabrzeża Rumuńskiego w porcie w Gdyni, rozbudowa mariny Narodowego Centrum Żeglarstwa AWFiS w Górkach Zachodnich, zagospodarowanie lewobrzeżnego bulwaru Wisły w Warszawie, modernizacja zbiornika wodnego Nysa, przebudowa jazu Wrocław i przebudowa Zakładu Utylizacji Odpadów Komunalnych w Hryniewiczach.

Prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia Janusz Jarosiński powiedział, że ogłoszenie o upadłości Hydrobudowy Gdańsk SA nie powinno wpłynąć na realizację przebudowy Nabrzeża Rumuńskiego w porcie. "Hydrobudowa nie jest generalnym wykonawcą, a tylko podwykonawcą, bo głównym wykonawcą jest firma Strabag, z którą port podpisał umowę" - wyjaśnił.

W przypadku remontu zbiornika w Nysie partnerami Hydrobudowy Gdańsk były firmy Bilfinger Berger Budownictwo oraz Metrostav Praga. Rzecznik Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej (RZGW) we Wrocławiu Piotr Stachura poinformował kilka tygodni temu PAP, że w lutym obydwa te przedsiębiorstwa skutecznie wypowiedziały umowę współpracy Hydrobudowie Gdańsk, a nowym liderem konsorcjum, w skład którego wchodzą obecnie dwa podmioty, została firma Bilfinger Berger Budownictwo. Według RZGW inwestycja powinna zakończyć się w terminie. Wartość tego zadania to ok. 217 mln zł brutto.

Początki Hydrobudowy Gdańsk datowane są na 1949 r. Po prywatyzacji w 1991 r. powstała spółka akcyjna Hydrobudowa SA, w 2008 r. 100 proc. akcji Hydrobudowy należących do NCC Aktiebolag zostało sprzedanych grupie polskich inwestorów prywatnych; od 2009 r. spółka nosi nazwę Hydrobudowa Gdańsk SA.

Do najbardziej znanych realizacji firmy należą: Port Północny w Gdańsku, Baza Kontenerowa w Gdyni, nabrzeża portów rybackich we Władysławowie, Helu, Łebie, Darłowie i Kołobrzegu, przebudowa ujścia Wisły Śmiałej, obiekty mostowe na autostradzie A2, budowa portu pasażerskiego EKO-MARINA w Giżycku, przebudowa falochronu głównego w Gdyni. (PAP)