Z analizy wynika, że w lutym br. najbardziej wzrosły rok do roku ofertowe ceny mieszkań w Katowicach - o 11,4 proc., w Opolu - o 10 proc. oraz w Białymstoku i Łodzi - o ponad 5 proc. Mniej niż o 2 proc. rosły ofertowe ceny lokali z rynku wtórnego

w Warszawie, Sopocie i Toruniu.

Według raportu największe wzrosty średnich cen transakcyjnych wystąpiły w Warszawie - o 6,6 proc. Za metr kwadratowy trzeba było zapłacić 7 tys. 237 zł. Również we Wrocławiu i Łodzi ceny lokali wzrosły odpowiednio o 6,3 proc. i 6,1 proc. do: 5357 zł i 3558 zł.

Z raportu wynika, że średnie transakcyjne ceny mieszkań z drugiej ręki spadły najbardziej w Gdyni - o 4,1 proc., do 5058 zł. Taniej niż przed rokiem było też w Gdańsku i Poznaniu. Tam za metr kwadratowy mieszkania płacono odpowiednio: 4 tys. 937 zł i 4 tys. 803 zł, co oznacza spadek cen mieszkań w tych miastach o 2,5 proc. i 0,4 proc.

Analityk Expandera Jarosław Sadowski zwrócił uwagę na rosnące marże kredytów hipotecznych. "Średnia dla kredytów z wysokim wkładem własnym wynosi już 1,72 proc. Od października 2011 r., kiedy spadkowa tendencja marż odwróciła się na wzrostową, przeciętna marża wzrosła już o 0,43 pkt proc." - podkreślił. Dodał, że średnia dla kredytów z minimalnym wkładem własnym sięgnęła 2 proc.

Sadowski szacuje, że w najbliższych miesiącach marże kredytów hipotecznych powinny przestać rosnąć, bo zbliżają się do poziomu oczekiwanego przez banki. "Poza tym w połowie roku zacznie zapewne rosnąć WIBOR (wysokość oprocentowania kredytów na polskim rynku międzybankowym - PAP). Gdyby banki jednocześnie podwyższały marże, to szybko zaczęłoby rosnąć oprocentowanie, co mogłoby zaniepokoić potencjalnych kredytobiorców" - zaznaczył.

Według analityka Expandera oprocentowanie kredytów hipotecznych jest na najwyższym poziomie od maja ubiegłego roku. (PAP)