Ponad 715 mln zł to pieniądze z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W ubiegłym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu podpisał 161 umów z beneficjentami.

Jak poinformował PAP prezes zarządu WFOŚiGW w Poznaniu Przemysław Gonera, dofinansowanie otrzymają inwestycje z całego regionu. Blisko 30 mln zł z UE wesprze budowę międzygminnego zakładu zagospodarowania odpadów w Wągrowcu, a ponad 27 mln zł - budowę sztucznego zbiornika w Jutrosinie.

Krotoszyn otrzyma ponad 15 mln zł na regulację rzeki Jawnik i urządzenie polderów zalewowych. Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu na termomodernizacje budynków uzyska ponad 7 mln zł, natomiast wielkopolscy strażacy na sprzęt ratowniczo-chemiczny dostaną 2,4 mln zł.

"Przewidziano też dotacje przeznaczone na termomodernizacje budynków Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Koninie, Wyższej Szkoły Biznesu w Pile, Szpitala Wojewódzkiego w Kaliszu oraz wielu innych obiektów użyteczności publicznej, w tym gminnych szkół oraz ośrodków wychowawczych" - poinformował Gonera.

Jak dodał, wsparcie otrzymują najlepiej przygotowane projekty, gwarantujące osiągnięcie największych efektów ekologicznych. Zostały wyłonione spośród blisko 500 wniosków złożonych w 12 postępowaniach konkursowych.

"Blisko 100 proc. środków przewidzianych do wykorzystania w ramach Priorytetu III +Środowisko przyrodnicze+ WRPO zostało alokowanych i wspomoże realizację przedsięwzięć ekologicznych w całej Wielkopolsce" - stwierdził.

Według Gonery, wielkopolskie należy do województw najlepiej wykorzystujących unijne środki na cele ekologiczne.

"Obok 715 mln z WRPO otrzymamy także blisko 210 mln zł w ramach Programu Operacyjnego +Infrastruktura i Środowisko+, w którego realizacji Fundusz również uczestniczy. W tym ogólnokrajowym programie dotychczas zawarto 7 umów z wielkopolskimi samorządami" - poinformował.

Dodał, że w kolejnym, niedawno zakończonym konkursie zgłoszono dwa projekty porządkowania gospodarki odpadowej w Gnieźnie oraz północnej Wielkopolsce. (PAP)

rpo/ pad/