"O ile w Krakowie wzrost cen mieszkań na rynku wtórnym nastąpił po dużej fali spadków cen, to w Warszawie i Poznaniu tendencja wzrostowa utrzymuje się już od kilku miesięcy" - powiedział PAP Marcin Jańczuk z agencji nieruchomości Metrohouse. Dodał, że mimo wzrostu cen mieszkań w stolicy, Polacy wybierają największe metraże - średnio 56,6 m kw.

Z analizy wynika, że w marcu średnie transakcyjne ceny mieszkań używanych wzrosły w Poznaniu o 4,6 proc. wobec lutego br. do 5 tys. 55 zł. W Krakowie i w Warszawie było to odpowiednio: 5 tys. 492 zł (wzrost o 3,4 proc.) i 7 tys. 18 zł (wzrost o 3,2 proc.).

Według raportu największe spadki cen transakcyjnych odnotowano w Gdyni oraz Gdańsku. Tam za metr kwadratowy mieszkania płacono: 5 tys. 89 zł oraz 4 tys. 978 zł. Co oznacza spadek cen mieszkań w tych miastach średnio o 2,5 proc.

"W przypadku Gdyni i Gdańska można mówić o względnej stabilizacji cen na poziomie około 5 tys. złotych za metr kwadratowy. Klienci coraz częściej godzą się na taki poziom cen" - dodał Jańczuk.