We wtorek w Białymstoku przedstawiciele zarządu województwa podlaskiego, banku BGK oraz firm ECDF SA z Poznania, Mega Sonic SA z Warszawy (obie na kwoty po 10 mln zł) oraz Towarzystwa Inwestycji Społeczno-Ekonomicznych SA (na 8 mln zł) z Warszawy podpisali umowy w tej sprawie.

Bank Gospodarstwa Krajowego od roku pomaga samorządowi województwa podlaskiego we wdrażaniu funduszy UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 w części przeznaczonej na tzw. instrumenty zwrotne, czyli np. pożyczki czy poręczenia.

Bank wybrał w postępowaniu konkursowym (przetargu nieograniczonym) część pośredników finansowych, którzy będą pomagać przedsiębiorcom w uzyskaniu pożyczek i ich udzielać. Bank BGK będzie natomiast pomagał pośrednikom w dystrybucji tych pieniędzy.

Wicemarszałek województwa Anna Naszkiewicz powiedziała, że pożyczki, to drugi obok dotacji instrument wsparcia firm z Regionalnego Programu Operacyjnego. Zachęcała firmy do korzystania z takiej formy wsparcia jak preferencyjna pożyczka, "ponieważ to jest przyszłość środków unijnych".

"Potencjał w województwie podlaskim jest ogromny i mam nadzieję, że razem to wykorzystamy, bo tak naprawdę to jest również przyszłość regionu i te środki powinny wrócić do regionu, żeby stanowić kapitał dla finansowania zadań rozwojowych w tym czasie, kiedy już tych środków unijnych będzie coraz mniej" - powiedziała dyrektor zarządzająca BGK Patrycja Wolińska-Bartkiewicz.

Pożyczki mają być uruchamiane jak najszybciej. Wiceprezes ECDF Krzysztof Joachimczak poinformował, że ruszą jeszcze w 2017 r. Firma ma np. punkt w Suwałkach, podobny ma powstać w Białymstoku, w regionie pracują doradcy mobilni.

Joachimczak powiedział, że pożyczkę - do 1 mln zł - można dostać na pięć lat (z karencją w spłacie do pół roku). To oferta dla mikro i małych firm zajmujących się usługami na ich rozwój oraz na różne przedsięwzięcia tzw. TIK - czyli technologii informacyjno-komunikacyjnych w firmach bez ograniczeń branżowych, np. na rozbudowę systemów informatycznych w organizacji i zarządzaniu, e-biznes, sprzedaż produktów i usług w internecie.

Wiceprezes ECDF ocenił, że w Podlaskiem jest "sporo klientów" na dotacje z różnych programów unijnych i krajowych, teraz także będą dostępne pożyczki. Dodał, że pożyczki to "atrakcyjne pieniądze" w kwestii spłat, oprocentowania, dostępności.

Bank BGK szuka także kolejnych pośredników finansowych w Podlaskiem, którzy będą obsługiwać projekty związane z termomodernizacją budynków (efektywność energetyczna) czy pożyczki dla bezrobotnych - poinformowała dyrektor Wolińska-Bartkiewicz.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka