Prezydent Bronisław Komorowski, który jest honorowym patronem konkursu, podczas uroczystości zaznaczył, że 30 lat istnienia nagrody, to okazja do podsumowania. "Polska zmienia się pod każdym względem, także pod względem wyglądu" - powiedział. Ocenił, że to zasługa "ujawnienia się aspiracji i talentu polskich architektów".

Życząc środowisku sukcesów za istotne uznał, by "Polskę czynić nie tylko coraz bardziej zamożną (...), ale także coraz piękniejszą".

Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach (woj. małopolskie) to obiekt, w którym znajduje się m.in. sala koncertowa na 650 osób, biblioteka, pomieszczenia dydaktyczne jak sale ćwiczeń, pracownie instrumentalne, sala baletowa oraz sala konferencyjna. Zaprojektowane zostało przez Biuro architektoniczne DDJM.

Muzeum Historii Żydów Polskich zaprojektował fiński architekt Rainer Mahlamaki. W budynku jedną trzecią powierzchni przeznaczono na wystawę główną, zaś pozostałą m.in. na wystawy czasowe, salę audytoryjną na 450 osób, sale centrum edukacyjnego, centrum informacyjne, przestrzeń dla dzieci.

Nagroda Roku Stowarzyszenia Architektów Polskich została ustanowiona w 1983 roku i przyznawana jest od ponad 30 lat za wzniesione na terenie Polski obiekty o znaczących wartościach architektonicznych. Dodatkowo przyznawana jest Nagroda za najlepsze obiekty wzniesione ze środków publicznych. (PAP)

Czytaj także:
Hubert Izdebski: prawo nie sprzyja ładnej>>> architekturze