W 2015 r. Komenda Głowna Państwowej Straży Pożarnej odnotowała ponad 25 tys. pożarów budynków jedno i wielorodzinnych. Ich najczęstsze przyczyny to wadliwe działanie urządzeń grzewczych i nieostrożność człowieka, np. pozostawienie włączonego do sieci żelazka czy niewyłączenie piekarnika.

Z kolei z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w 2015 r. doszło do ponad 94 tys. włamań z kradzieżami do mieszkań i domów. Głównym powodem było to, że lokatorzy zapominali o zamknięciu okien i opuszczeniu rolet.

Rozwiązania tych problemów poszukują deweloperzy, którzy coraz częściej wyposażają budynki z specjalistyczne technologie. Inteligentne systemy zarządzania nieruchomościami powoli przestają być luksusem. "Część naszych nowych inwestycji jest standardowo wyposażona w system inteligentnego zarządzania mieszkaniem. Alarmy, wchodzące w skład automatyki domowej, pozwalają na kontrolę tego, co w danej chwili dzieje się z mieszkaniem, chroniąc mieszkańców przed pożarami, zadymieniem, zalaniem, czy włamaniami. Sygnał o zagrożeniu otrzymują na przykład na swój smartfon" - tłumaczy Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu jednej z firm deweloperskich.(PAP)