Po podpisaniu listów intencyjnych z dziewięcioma samorządami 964 mieszkania mogą powstać w pierwszym etapie programu Mieszkanie Plus w woj. dolnośląskim. Najwięcej mieszkań, zostanie zbudowanych w Legnicy - (665 lokali). Po kilkadziesiąt mieszkań może trafić do mieszkańców Jaworzyny Śląskiej, Zgorzelca, Kudowy Zdroju, Trzebnicy, Radwanic, Strzelina, Walimia i Pieńska.

Burmistrz Jaworzyny Śląskiej Grzegorz Grzegorzewicz powiedział, że w jego mieście na działce gminnej powstanie ponad 40 mieszkań.

„Mamy tam pewne ograniczenia dotyczące planu zagospodarowania przestrzennego, ale nie wykluczam, że mieszkań może być więcej. Program Mieszkanie Plus jest odważny i bardzo ważny, dlatego warto podziękować rządowi, że podjął się jego realizacji” - powiedział burmistrz.

Żuchowski w rozmowie z PAP powiedział, że jest zadowolony z dotychczasowej realizacji programu i poinformował, że już 35 samorządów podpisało umowy na budowę prawie 3 tys. mieszkań.

Krajowy Zasób Nieruchomości zaczyna inwestycje na gruntach Skarbu Państwa, już podpisano listy intencyjne z kilkoma samorządami, m.in. z Łomżą, Szczerzynami, Zakliczynem, Skawiną, Pcimiem, Ujsołami, Kuźnią Raciborską, Kielcami.

„Te grunty skarbu Państwa będziemy mieli już w grudniu i oceniam, że inwestycje nabiorą tempa. Zaczną się przetargi i inne działania. W mojej ocenie program pilotażowy realizowany przez BGN się sprawdził. Teraz wiele zależy od odwagi samorządowców i ich chęci do działań pro publico bono, czyli w trosce o swoich mieszkańców” - powiedział Żuchowski.

W jego ocenie, sporo samorządów reaguje pozytywnie i realizuje potrzeby swoich mieszkańców na swoim terenie. „Ci ludzie dzięki temu pozostaną w swojej małej ojczyźnie, blisko rodzinnego domu, co też ma ogromne znaczenie” - mówił do samorządowców wiceminister.

Wyjaśnił, że powstające mieszkania w ramach programu w połowie będą przeznaczone na sprzedaż w formie kredytu, a 50 proc. będzie wynajmowana z opcja regulowanego czynszu. I tak na terenie Wrocławia czynsz za metr kw. mieszkania kupowanego wyniesie ok. 15 zł, a za wynajmowane 11 zł; natomiast na Dolnym Śląsku te wskaźniki wyniosą odpowiednio: 10 i 8 zł.

Jak podało MIiB, podpisano także listy intencyjne m.in. z miastami z woj. zachodniopomorskiego (ponad 1,1 tys. mieszkań), w Małopolsce (ok. 300 lokali) oraz na Podlasiu (50 mieszkań w Hajnówce).(PAP)

autor: Roman Skiba, Katarzyna Fiuk, Mariusz Polit

edytor: Dorota Skrobisz