Remont rynku, który ma być miejscem do wypoczynku, handlu i usług, rozpoczęto w 2010 roku. Prace opóźniły badania archeologiczne podczas których odkryto fundamenty szesnastowiecznego ratusza miejskiego wraz z filarami oraz stajni z tego samego okresu.

Jak poinformował PAP w poniedziałek burmistrz Małogoszcza Jan Głogowski, zgodnie z zaleceniami konserwatora zabytków, obrys murów tych budowli został wyeksponowany na nowej płycie rynku. „Umieściliśmy tam tablicę z krótkim napisem +Ratusz Miejski XVI-XIX wiek+” - dodał.

W ramach rewitalizacji wszystkie instalacje, m.in. wodno-kanalizacyjną i energetyczną schowano pod powierzchnię rynku. Dotychczasowa, mocno zniszczona asfaltowa powierzchnia rynku została zerwana, w jej miejsce ułożono granitową kostkę brukową. „Okazuje się, że rynek w Małogoszczu położony jest na iłach, asfalt ciągle pękał, teraz według ekspertyz te problemy się skończą”.

Rynek podobnie jak przed rewitalizacją nie będzie wyłączony z ruchu samochodowego. Władze miasta zdecydowały jednak o zmianie jego organizacji. Będą tam obowiązywały przepisy tzw. strefy zamieszkania, w której pierwszeństwo w każdym przypadku mają piesi. Zainstalowano tam kilkadziesiąt ławeczek. Planowany jest także monitoring i bezprzewodowy internet.

Uroczyste otwarcie rynku zaplanowano na najbliższa niedzielę, 18 listopada. Koszty rewitalizacji małogoskiego rynku wyniosły 4 mln 500 tys. złotych. 50 proc. z tej kwoty pochodziło z funduszy europejskich.

Małogoski rynek został wytyczony najprawdopodobniej w pierwszej dekadzie XV wieku, kiedy Władysław Jagiełło nadał Małogoszczowi prawa miejskie, ale jak podkreślają historycy, miejscowość istniała na długo przed tym wydarzeniem. Już w XII wieku była grodem kasztelańskim, czyli ważnym ośrodkiem administracyjnym Polski Piastów.

W lutym 1863 roku pod Małogoszczem toczyła się największa bitwa powstania styczniowego. Jedną z aren starć był także miejski rynek. Po kapitulacji powstania Małogoszcz utracił prawa miejskie. Odzyskał je dopiero w 1995 roku.

Miasto leży w zachodniej części województwa świętokrzyskiego w powiecie jędrzejowskim. Zamieszkuje je niecałe 4 tys. osób. 

mjk/ ls/ jbr/