"6 grudnia startujemy z nową procedurą partnerstwa publiczno-prywatnego w sprawie stadionu przy al. Piłsudskiego” – poinformował PAP rzecznik prasowy prezydenta Łodzi Marcin Masłowski.

Będzie to drugie postępowanie w tej sprawie. Pierwsze zakończyło się w ub. tygodniu odrzuceniem przez sąd skargi jednego z uczestników.

Poprzednia procedura wyłonienia prywatnego partnera dla miasta rozpoczęła się w marcu 2012 r. Magistrat poszukiwał podmiotu, który byłby zainteresowany zawarciem w partnerstwie publiczno-prywatnym umowy na zaprojektowanie, wybudowanie, sfinansowanie oraz eksploatację stadionu piłkarskiego o pojemności minimum 30 tys. miejsc siedzących, przestrzeni komercyjnej oraz parkingów.

Budowa stadionu miała kosztować ok. 300 mln zł. Miasto ze swojej strony zadeklarowało finansowy wkład w wysokości 101 mln zł, przekazanie pod inwestycję gruntów o wartości ok. 30 mln zł oraz przebudowę - za 24,5 mln zł - układu komunikacyjnego wokół stadionu. Pozostała część inwestycji miała być sfinansowana przez prywatnego partnera.

Na początku maja ogłoszono, że trzy firmy: Budus Sport, Budimex A i Hellmich Inwestycje Polska wyraziły wstępne zainteresowanie przystąpieniem do partnerstwa publiczno-prywatnego. Pod koniec września prezydent Łodzi Hanna Zdanowska ogłosiła, że wszystkie firmy ostatecznie wycofały się z zamiaru współrealizacji inwestycji.

Kilka dni później firma Hellmich Inwestycje Polska złożyła skargę dot. zakończenia postępowania twierdząc, że w trakcie jego trwania została wprowadzona w błąd. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi nie podzielił jednak tego stanowiska i odrzucił skargę argumentując, że w momencie wycofania się wszystkich oferentów ogłaszający postępowanie musiał je odwołać.

duk/ krys/