„Papieżu Franciszku! Pomóż nam. Smog zabija nas codziennie! Twój głos może uratować tysiące mieszkańców Krakowa!"- brzmi opublikowana po łacinie odezwa do papieża.

"Kraków potrzebuje Twojego głosu. Głosu, który obudzi sumienia i pokona bezradność. Cierpimy, chorujemy i umieramy od najbardziej zanieczyszczonego powietrza w Polsce" - podkreślono w płatnym ogłoszeniu w rzymskim dodatku do sobotniego wydania gazety.

Podkreślono, że w Krakowie smog przyczynia się do co piątego zgonu, zwiększa umieralność noworodków oraz ryzyko poronień i wad rozwojowych u dzieci. "Odpowiada za tysiące trwałych inwalidztw i przewlekłych chorób – u dzieci i dorosłych" - dodali sygnatariusze apelu.

Zakończyli go słowami: "Franciszku, Kraków prosi o Twoje wsparcie w walce z morderczym smogiem!”.

Wiceprezes krakowskiej Fundacji im. Zygmunta Starego i inicjator akcji „Powietrze dla Krakowa” Mateusz Budziakowski powiedział PAP, że chodzi o zwrócenie uwagi papieża Franciszka, który za niespełna 50 dni przyjedzie na Światowe Dni Młodzieży, na to, że mieszkańcy miasta nieustannie są narażani na groźne dla zdrowia i życia skutki spowodowane oddychaniem zanieczyszczonym powietrzem.

„Chcemy wykorzystać tę okazję, że papież osobiście pojawi się w Krakowie. Liczymy, że w którymś ze swoich wystąpień odniesie się do problemu zanieczyszczenia powietrza” – podkreślił Budziakowski.

Dodał, że Franciszek w swej encyklice "Laudato si'" wskazał, jak istotne są kwestie ochrony środowiska. Jak zauważył, niewiele osób ją przeczytało, a powinni ją znać wszyscy, wierzący i niewierzący, którym leży na sercu ekologia.

”Bylibyśmy szczęśliwi, gdyby tezy dotyczące ochrony powietrza pojawiły się w nauczaniu Kościoła w Polsce. Gdyby duszpasterze zwrócili uwagę mieszkańcom, że palenie śmieciami czy podłym paliwem przekłada się bezpośrednio na nasze zdrowie i że jest to +grzech+, bo jest to zatruwanie nas wszystkich, to taki głos mógłby do niektórych dotrzeć. Przed Kościołem otwiera się niesamowita możliwość nowej misji, dbania nie tylko o nasze dusze, ale też o ciała” – stwierdził Budziakowski. (PAP)