Jak podawały krakowskie media, na terenie Lasu Borkowskiego wycięto drzewa na obszarze blisko hektara.

"W sprawie dotyczącej wycinki drzew na terenie Lasu Borkowskiego przy ul. Karabuły zostało wszczęte śledztwo o przestępstwo z art. 181 par. 1 kk" – poinformował prok. Hnatko. Artykuł ten przewiduje karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia dla tego, "kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach".

Jak dodał prok. Hnatko, materiały w tej sprawie zostały przesłane do właściwego komisariatu policji celem ustalenia wszystkich współwłaścicieli działki, przesłuchania i ustalenia, czy wyrazlili zgodę na wycinkę oraz jaki był jej cel.

"Zlecono również oględziny tego miejsca z rejestracją fotograficzną. Ponadto polecono ustalenie firmy, która dokonała wycinki i osób, które tam pracowały kiedy prowadzono wycinkę oraz przesłuchanie ich" – dodał prokurator.

Ponadto prokuratura prowadzi postępowanie sprawdzające dotyczące wycinki drzew przy ul. Malborskiej w Krakowie. W tej sprawie zostanie przesłuchany zawiadamiający; policja ma też ustalić okoliczności wycinki, kwestie własności gruntów itp. – poinformowała prokuratura.

"W zależności od ustaleń będą podejmowane dalsze czynności w tych sprawach" – powiedział prok. Hnatko.

Prawo ochrony środowiska. Komentarz
Krzysztof Gruszecki
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 złOd 1 stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach, zgodnie z którymi właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Projekt ustawy, który umożliwił te zmiany, został złożony w Sejmie przez grupę posłów PiS. Przepisy ustawy wzbudziły społeczne protesty.

Na początku marca PiS złożył w Sejmie projekt zmian w ustawie o ochronie przyrody; prace nad nim są w toku. Nowela przewiduje, że jeżeli na danym terenie zostaną usunięte drzewa, właściciel przez pięć lat nie będzie mógł zbyć tej nieruchomości na rzecz podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą. Nowela proponuje kary administracyjne, jeśli osoba fizyczna nie dotrzyma tego zakazu.(PAP)