Nadleśniczy z Dobrocina Szymon Nowak powiedział PAP, że o imionach dla bielików zdecydują internauci. "Chcemy, żeby nasze bieliki przestały być anonimowe. Gdy pisklęta podrosną i będą wylatywać w świat, powinny już mieć własne imiona" – stwierdził.

Konkurs ogłoszono w poniedziałek na stronach internetowych nadleśnictwa oraz projektu "Bieliki online", który jest wspólną inicjatywą edukacyjną Lasów Państwowych i Komitetu Ochrony Orłów. Organizatorzy zapraszają do udziału "wszystkich zainteresowanych zostaniem chrzestnymi rodziny mazurskich bielików".

Konkurs podzielono na dwa etapy – w pierwszym internauci wybiorą imiona dla dorosłych bielików, w drugim zdecydują o tym, jak nazwać pisklęta. W obu etapach najpierw przyjmowane są propozycje, potem odbędzie się głosowanie. Imiona dla dorosłych zostaną ogłoszone 12 maja, a tydzień później otrzymają je również maluchy.

Pierwsze nieformalne propozycje imion dla dorosłych ptaków pojawiły się już w komentarzach internatów, którzy śledzą transmisję z gniazda. Uznanie komentujących zdobyły na razie imiona Sekret i Enigma, bo rodzice piskląt często ukrywają się za gałązką, która sterczy przed kamerą i zasłania część gniazda

Podobny konkurs zorganizowano przed rokiem podczas transmisji z gniazda bielików w Nadleśnictwie Kutno w Łódzkiem. Tamtejszym pisklętom nadano imiona Szpon i Lotka, a ich rodziców internauci nazwali Orłem i Reszką. Od tego czasu ptaki stały się "celebrytami" internetu. Profil projektu "Bieliki online" na jednym z portali społecznościowych "polubiło" do dzisiaj ponad 21 tys. użytkowników.

Transmisję z życia mazurskich bielików ogląda codziennie 2-7 tys. osób. Gniazdo znajduje się w lasach mazurskiego Nadleśnictwa Dobrocin, na wierzchołku 37-metrowej sosny. Kamerę umieszczono na sąsiednim drzewie.

Pod koniec kwietnia "internetowym bielikom" z Mazur wykluły się dwa pisklaki. Według ornitologów maluchy mają apetyt, są silne i zdrowe. Przez najbliższe 3-4 tygodnie będą pod ścisłą opieką dorosłych. Zaczynają już rywalizować o pokarm i z każdym dniem stają się bardziej samodzielne.

Po ok. 70 dniach młode rozpoczną treningi skrzydeł. Kiedy nabiorą sprawności lotniczej, wystartują do pierwszego lotu w życiu. Zaczną towarzyszyć dorosłym w wyprawach nad jeziora, gdzie nauczą się polować na ryby. W październiku lub listopadzie rozstaną się z rodzicami.

Bieliki są największymi polskimi ptakami drapieżnymi. Rozpiętość ich skrzydeł dochodzi do 240 cm, a długość ciała do 95 cm. Podlegają ścisłej ochronie gatunkowej. Liczebność tych ptaków w kraju szacowana jest na 1000-1200 par, z czego ponad 200 gniazduje na Warmii i Mazurach.

Transmisję z gniazda mazurskich bielików można oglądać na stronie Nadleśnictwa Dobrocin:http://dobrocin.olsztyn.lasy.gov.pl/bielikionline(PAP)

mbo/ ls/