W środę spółka Mostostal Zabrze, będąca uczestnikiem wykonującego prace na Stadionie Śląskim konsorcjum, poinformowała w raporcie bieżącym, że "zakończono bezowocnie negocjacje (...) w związku z dalszą realizacją kontraktu +Zadaszenie widowni oraz niezbędna infrastruktura techniczna Stadionu Śląskiego w Chorzowie+”.

Do czasu publikacji depeszy PAP nie udało się uzyskać komentarza w tej sprawie właściciela obiektu i inwestora jego przebudowy, czyli samorządu woj. śląskiego.

Zasadnicze roboty na modernizowanym stadionie są wstrzymane od ponad dwóch lat - po awarii przy zadaszaniu obiektu. Przedłużająca się przerwa na budowie była powodem odstąpienia w czerwcu 2013 r. przez dotychczasowego generalnego wykonawcę (konsorcjum Hochtief Polska, Mostostal Zabrze Holding i Hochtief Construction AG) od umowy na realizację inwestycji.

W drugiej połowie ub. roku prace prowadzące do wznowienia inwestycji przyspieszyły. Samorząd woj. śląskiego powołał m.in. spółkę Stadion Śląski, mającą przejąć część zadań. We wrześniu ub. roku województwo porozumiało się też z wykonawcą w sprawie rozliczenia tego, co zostało zrobione, z wolą dalszej współpracy. Strony zawiesiły wówczas wzajemne roszczenia, licząc na wznowienie współpracy.

Pierwotnie termin zakończenia negocjacji w tej sprawie wyznaczono na koniec lutego br. Ostatniego dnia lutego członek zarządu woj. śląskiego Arkadiusz Chęciński informował na konferencji, że „we wtorek (4 marca – PAP) będzie wiadomo, czy budowę dokończy poprzedni wykonawca, czy też ogłoszony zostanie nowy przetarg”. Ostatecznie informację o wyniku negocjacji przekazał w środę jeden z uczestników konsorcjum.

Chęciński 28 lutego informował, że inwestor, czyli woj. śląskie „ma wszelkie niezbędne dokumenty, aby móc pełną parą wrócić na budowę”. Nie chciał jednak wówczas mówił o kwotach wiążących się z finalizowaniem inwestycji. Według wcześniejszych relacji medialnych, konsorcjum miało oczekiwać wyższej kwoty niż ok. 170 mln zł, które na dokończenie prac zamierzał przeznaczyć samorząd.

Pod koniec lutego członek zarządu woj. śląskiego mówił też, że „nie bierze pod uwagę, że się nie uda”. „Jestem pełen optymizmu i przekonany, że w 2016 r. obejrzymy na Stadionie Śląskim imprezę sportową albo inny event" - wskazał Chęciński.

W przyszłości na skończonym w całości obiekcie chce m.in. grać drużyna piłkarska Ruch Chorzów. W styczniu br. klub podpisał list intencyjny z zarządem woj. śląskiego w tej sprawie.

28 lutego podpisano umowę ws. budowy przy Stadionie Śląskim zaplecza rozgrzewkowo-treningowego dla lekkoatletów. Ma ono być gotowe do końca tego roku kosztem 8,5 mln zł.

Stadion Śląski - mogący pomieścić 55 tys. widzów - jest zamknięty od jesieni 2009 r., kiedy rozpoczął się końcowy etap jego modernizacji (głównie chodzi o montaż dachu). Zasadnicze prace przy przebudowie wstrzymano w lipcu 2011 r. Tuż przed zakończeniem podnoszenia linowej konstrukcji dachu pękły wówczas dwa z 40 zastosowanych "krokodyli" - łączników lin promieniowych dachu z jego wewnętrznym pierścieniem.(PAP)