Stworzenie i rozpowszechnienie Regionalnego Systemu Ostrzegania jest jednym z priorytetów ministra administracji i cyfryzacji Andrzeja Halickiego. "Zakończyliśmy etap testowy, który wprowadzi RSO na antenę TVP Regionalnej. W przyszłym roku wprowadzimy go na cały MUX 3, czyli do wszystkich kanałów telewizji publicznej. Jest już gotowa i dostępna bezpłatna aplikacja na urządzenia mobilne, która na razie w formie testów jest sukcesywnie uzupełniana" - mówił niedawno Halicki.

"Do tych dwóch usług chcemy także włączyć alarmowy system ostrzegania oparty na systemie SMS-owym. Kiedy w przyszłym roku zespolimy ze sobą te trzy elementy, będziemy dysponować naprawdę potężnym narzędziem służącym do ostrzegania ludzi przed niebezpieczeństwami" - dodał szef MAC.
Przed świętami o RSO Halicki rozmawiał z dyrektorami Wydziałów Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego urzędów wojewódzkich.

Na mocy dwuletniej umowy między MAC i TVP, system zostanie uruchomiony 1 stycznia 2015 r. w kanałach TVP Regionalnej. Pół roku później, od 1 lipca, RSO obejmie wszystkie kanały TVP nadawane w naziemnej telewizji cyfrowej, a także powiadamianie SMS-owe. W tym drugim przypadku usługa będzie dostępna po zgłoszeniu swojego numeru telefonu do baz wojewódzkich centrów zarzadzania kryzysowego.

Informacje, np. o nadchodzących burzach, trąbach powietrznych czy zagrożeniu powodziowym będzie można zobaczyć na ekranach telewizorów. Warunkiem ich odbioru jest włączenie w telewizorach lub dekoderach funkcji wyświetlania napisów DVB-T lub posiadanie odbiornika z funkcją HbbTV (telewizja hybrydowa). Komunikaty i ostrzeżenia rozpowszechniane w ramach RSO obejmują kilka kategorii m.in. meteorologiczne oraz hydrologiczne.

W przypadku wystąpienia zagrożenia na ekranie telewizora pojawi się krótki komunikat. Jego pełna treść będzie dostępna w telegazecie. W poprawnie zainstalowanych, podłączonych do internetu telewizorach hybrydowych komunikat pojawi się automatycznie. Posiadacze telewizorów z dostępem do sieci będą mieli dodatkowo dostęp m.in. do filmów instruktażowych, map i dróg ewakuacji.

Ponadto, RSO zawiera informacje drogowe oraz poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Od niedawna można także używać bezpłatnej aplikacji w telefonach komórkowych. Można ją znaleźć w Google Play, Apple App Store, Windows Phone Store. Aplikację można wyszukać po słowach kluczowych "RSO" oraz "Regionalny System Ostrzegania". Aplikacja mobilna RSO umożliwia dostęp do komunikatów, generowanych przez wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego. W celu zapoznania się z konkretnym komunikatem wystarczy pobrać aplikację RSO, a następnie wybrać dowolne województwo. (PAP)