Wrocławski szpital wziął udział w pilotażowym programie prowadzonym przez Polskie Centrum Promocji Miedzi. Dzięki temu remontowany oddział nefrologiczny wrocławskiego szpitala został wyposażony w urządzenia pokryte miedzią o właściwościach przeciwdrobnoustrojowych - klamki, poręcze ścienne w łazienkach, stojaki na kroplówki, poręcze łóżek czy przełączniki światła. W najbliższym czasie będą to również deski klozetowe.

Jak powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej dyrektor placówki prof. Wojciech Witkiewicz, badania przeprowadzone w ostatnich latach wykazały, że stopy, których zawartość przekracza 65 proc. miedzi, niszczą drobnoustroje odporne na większość współczesnych antybiotyków.

„To swoisty powrót do początków cywilizacji, ponieważ już starożytni wykorzystywali takie właściwości miedzi” - mówił profesor.

Miedź przeciwdrobnoustrojowa, którą pokryte zostały urządzenia zamontowane w szpitalu, wykazuje niemal 100 proc. skuteczność w zabijaniu bakterii, a całkowity proces eliminacji drobnoustrojów przebiega w ciągu dwóch godzin.

„Zastosowanie takich rozwiązań znacznie ograniczy rozprzestrzenianie się zakażeń szpitalnych, ponieważ większość z nich przenoszona jest drogą dotykową” - mówił prof. Witkiewicz.

Szef szpitala liczy, że w przyszłości uda się wyposażyć w miedziane urządzenia również inne oddziały placówki. Pilotażowy program kosztował 50 tys. euro i został sfinansowany przez Polskie Centrum Promocji Miedzi.

Prof. Witkiewicz szacuje, że zastosowanie takich rozwiązań na terenie całego szpitala może kosztować około 2 mln zł. (PAP)

pdo/ ls/