Negatywnie dwa lata urzędowania Arłukowicza w resorcie zdrowia ocenia szef Twojego Ruchu Janusz Palikot.

- Arłukowicz nigdy nie powinien być powołany na to stanowisko, a jeśli już, to nie powinien urzędować dłużej niż kilka tygodni. Niestety, dewastując polską służbę zdrowia, funkcjonuje już dwa lata - powiedział Palikot. Jego zdaniem, polska służba zdrowia nie działa.- W Polsce leczy się zdrowych ludzi na choroby, na które nie chorują. Nie ma standaryzacji procedur medycznych, nie ma ich wyceny, lekarze rodzinni mają zbyt małe uprawnienia, w związku z tym wysyłają pacjentów do specjalistów, generując w ten sposób kolejki - argumentował szef TR.

Podobnie uważa SLD. Zdaniem rzecznika partii Dariusza Jońskiego, Arłukowicz nie ma pomysłu na służbę zdrowia.
- Kolejki się wydłużają, coraz częściej i dłużej czeka się do specjalistów, lekarstwa są coraz droższe, a lista leków refundowanych coraz krótsza, coraz bardziej zadłużone są polskie szpitale. Każdy dzień z Bartoszem Arłukowiczem jako ministrem, to dzień stracony - uważa Joński.

Wniosek PiS poprze też Solidarna Polska. Jak powiedział PAP szef klubu SP Arkadiusz Mularczyk, Arłukowiczowi przez dwa lata urzędowania nie udało się rozwiązać żadnego problemu, z którym boryka się służba zdrowia.

Ministra bronić będzie koalicja PO-PSL. Wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk przypomniał, że premier postawił przed ministrem zdrowia kilka zadań, w tym likwidację kolejek do specjalistów (w zeszłym tygodniu zapowiedział też prace na rzecz ograniczenia lub w ogóle zniesienia limitów finansowania leczenia onkologicznego).

- Obserwuję mobilizację w resorcie zdrowia, również samego pana ministra, jestem więc optymistą, że da sobie z tym radę. Poczekajmy do wiosny - powiedział Grabarczyk. Zwrócił ponadto uwagę, że Tusk nie zdecydował się na zmianę szefa resortu zdrowia podczas listopadowej rekonstrukcji rządu. - To znaczy, iż uznał, że Bartosz Arłukowicz poradzi sobie z wyzwaniami, które przed nim postawił - uważa wicemarszałek.

Poseł PSL Stanisław Żelichowski przyznał natomiast, że służba zdrowia jest w trudnej sytuacji, jednak - jak ocenił - nie jest to wina Arłukowicza, a całego systemu, w tym NFZ. Klub Stronnictwa jest jednak przeciwny wnioskowi PiS. W zeszłym tygodniu negatywnie wniosek PiS o udzielenie wotum nieufności szefowi resortu zaopiniowała też komisja zdrowia. (pap)