Do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. Ludwika Rydygiera w Toruniu po Nowym Roku zostaną włączone działające w mieście dwie mniejsze lecznice i pogotowie ratunkowe - zdecydował w poniedziałek Sejmik Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Placówkami, które przestaną samodzielnie funkcjonować, są Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny, Wojewódzki Ośrodek Lecznictwa Psychiatrycznego i Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego.

Z przeprowadzonych analiz i symulacji wynika, że konsolidacja przyniesie wymierne efekty w postaci lepszych standardów leczenia oraz oszczędności na kosztach administracji i zewnętrznych usług medycznych, a także obniżenie kosztów diagnostyki i usług niemedycznych. Z szacunków wynika, że możemy mówić o oszczędnościach na poziomie 3 milionów złotych rocznie. Te pieniądze będzie można przeznaczyć między innymi na zakupy sprzętu - powiedział marszałek województwa Piotr Całbecki.

Wojewódzki Szpital Zespolony, największa lecznica w Toruniu, przejmie pracowników likwidowanych placówek, a także ich majątek i zobowiązania.

Połączenie kilku samodzielnych podmiotów leczniczych w jeden silny podmiot świadczący kompleksową diagnostykę i leczenie pacjentów praktycznie we wszystkich podstawowych obszarach medycyny, z jednej strony pozwoli łatwiej sprostać niestabilnemu systemowi finansowania procedur medycznych, z drugiej zaś strony dodatnio wpłynie na organizację świadczeń medycznych w obszarach ratownictwa medycznego, chorób zakaźnych, a także zdrowia psychicznego - napisano w uzasadnieniu projektu ws. konsolidacji placówek ochrony zdrowia.

Projekt zyskał akceptację zakładowych organizacji wiązkowych oraz krajowych i wojewódzkich konsultantów chorób zakaźnych, psychiatrii i medycyny ratunkowej.

To już kolejna fuzja jednostek medycznych w Toruniu. W zeszłym roku Wojewódzki Szpital Zespolony przejął Wojewódzki Szpital Dziecięcy i Wojewódzkie Centrum Stomatologii. (PAP)

rau/ itm/