Zgodnie z przepisami określającymi nowe normy czasu pracy niektórych pracowników medycznych, które weszły w życie w lipcu 2014, radiolodzy muszą - zamiast 5 godzin - pracować 7 godz. i 35 min. dziennie.

W Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu, największej lecznicy w mieście, rocznie wykonuje się prawie 90 tysięcy badań takich jak USG, prześwietlenia, tomografia komputerowa czy rezonans.

W związku z wypowiedzeniami złożonymi przez radiologów, których termin upływa z końcem października 2014, dyrekcja placówki  zmuszona była ogłosić konkurs na świadczenie usług medycznych z zakresu radiologii. W przeciwnym wypadku mogłoby dojść do sytuacji, w której lecznica pozostałby bez specjalistów z tej dziedziny.

- Nie ma już takiego zagrożenia – zapewniła w poniedziałek 22 września 2014 prezes Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego Luiza Staszewska. Swoją ofertę złożyła szpitalowi firma medyczna z Warszawy. Od listopada 2014 ma ona zapewnić obsadę radiologów w radomskim szpitalu. Chodzi o zabezpieczenie obecności sześciu lekarzy od rana do godz. 15, dwóch po południu, a wieczorem i w nocy jednego radiologa. Część badań rentgenowskich będzie także przesyłanych do opisu drogą internetową.

Radiolodzy z Radomia złożyli wypowiedzenia, bo nie zgadzali się na wydłużenie czasu pracy, związane z nowymi przepisami ustawy o działalności leczniczej, które weszły w życie w lipcu. Przepisy te określają wymiar czasu pracy poszczególnych grup zawodowych - lekarze radiolodzy w ramach szpitalnego etatu mają pracować nie - jak do tej pory - 5 godzin dziennie, ale - tak jak pozostali medycy - 7 godzin i 35 minut. Ustawa nie reguluje kwestii zmiany wynagrodzenia w związku z wydłużeniem czasu pracy.

Według szefa działającego w radomskim szpitalu Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy Juliana Wróbla, radiolodzy straciliby na wprowadzonych zmianach (pracowaliby dłużej za te same pieniądze), dlatego zrezygnowali z pracy. Wróbel nie chce na razie komentować faktu przejęcia świadczeń z zakresu radiologii przez firmę medyczną z zewnątrz.
- Zobaczymy, jak takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce - mówi związkowiec.

Rocznie w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu przebywa 36 tys. pacjentów, 130 tys. leczy się w przyszpitalnych poradniach specjalistycznych, szpitalny oddział ratunkowy udziela pomocy 88 tys. osób. W ciągu roku w szpitalu wykonuje się prawie 90 tys. badań takich jak rentgen, USG i tomografia komputerowa.

W szpitalu pracuje ponad 1200 osób personelu medycznego i pomocniczego, w tym ponad 200 lekarzy, 600 pielęgniarek i 100 położnych. (pap)

ilp/ itm/