Szef resortu zdrowia zapewnił, że po wejściu w życie nowych przepisów żaden z pacjentów nie straci swojego miejsca w kolejce na zabieg i operację.

Minister zdrowia był pytany na konferencji prasowej, co się stanie z terminami zabiegów szpitalnych i operacji, czy zostaną one odwołane lub odroczone po 1 października 2017 roku, czyli po wejściu w życie przepisów dotyczących sieci szpitali.

- To bardzo ważne pytanie - zaznaczył Radziwiłł. Poinformował, że w ramach autopoprawki do projektu ustawy w sprawie sieci szpitali zgłosił propozycję, która została przyjęta, aby umożliwić aneksowanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu ambulatoryjnej opieki specjalistycznej i rehabilitacji.
- To w praktyce oznacza, że duża część problemów kolejkowych po prostu zniknie, ponieważ te świadczenia będą kontynuowane na zasadach dotychczasowych jeszcze przez rok po wejściu w życie ustawy - powiedział.

Przypomniał, że obecne brzmienie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych zakłada wystąpienie nietypowych okoliczności, w których z jakichś powodów nie da się realizować świadczeń, do których jest ustawiona kolejka pacjentów.
- Generalnie ten przepis wygląda tak, że osoba, która traci możliwość zrealizowania świadczenia, na które oczekuje, jest wpisywana do kolejki w innym miejscu zgodnie z datą zapisania się, czyli nie tracąc swojej kolejności, swojego miejsca oczekiwania - wyjaśnił Radziwiłł.

 [-DOKUMENT_HTML-]

 

Jednocześnie zaznaczył, że nie wydaje się w ogóle, by to zjawisko w jakiś istotny sposób miało wystąpić w związku z wprowadzeniem sieci.
- Zwracam uwagę na to, że siecią obejmujemy mniej więcej 91 procent świadczeń, czyli przytłaczającą większość świadczeń, które wykonujemy i dzisiaj, a także pozostałe świadczenia objęte konkursem i następnie zawieraniem kontraktów z placówkami, które do sieci nie wchodzą - powiedział.

- To zdarzenie, czyli utrata kolejki przez pacjenta, może mieć charakter marginalny - ocenił. Niemniej - jak mówił - na wszelki wypadek oddziały wojewódzkie Narodowego Funduszu Zdrowia są przygotowywane do tego, by pomagać pacjentom. - Tak jeszcze dodatkowo nad tą sprawą się pochylały, w tym sensie żeby pacjentów indywidualnie informować, pomóc im załatwić to, by nikt w żaden sposób nawet nie odczuł tej zmiany. (pap)

Czytaj: Sieć szpitali po poprawkach - czyli jakie zmiany znalazły się w nowej wersji projektu ustawy?>>>