Jak poinformował w środę 10 lutego 2016 roku wiceprezydent Radomia Jerzy Zawodnik, któremu podlega miejska służba zdrowia, Radomski Szpital Specjalistyczny ogłosił konkurs na udzielanie całodobowych specjalistycznych świadczeń zdrowotnych z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej.

Według wiceprezydenta istnieje ryzyko, że z pracy w szpitalu odejdzie większość radiologów, którzy nie przyjęli nowych warunków pracy. Wówczas mogłoby dojść do sytuacji, że w szpitalu zabraknie lekarzy wykonujących opisy zdjęć rentgenowskich, USG czy badania tomografem komputerowym.
- Konkurs został ogłoszony po to, by zapewnić ciągłość obsługi i bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów – stwierdził Zawodnik. Dodał, że od stycznia trwają rozmowy z lekarzami. - Liczę na to, że jeszcze dojdziemy do porozumienia. Wyprowadzenie na zewnątrz usług związanych z opisywaniem badań traktujemy jako ostateczność – zaznaczył wiceprezydent.

Termin składania ofert przez firmy zewnętrzne upływa 16 lutego 2016 roku.

Lekarze - zgodnie z nowymi warunkami pracy - mieliby codziennie za te same pieniądze pracować ponad 2,5 godziny dłużej.
- Na to się nie zgadzamy i rozmawiamy o podwyżkach. Jeśli dyrekcja szpitala się nie zgodzi, będziemy szukać pracy w innych lecznicach, w których radiolodzy dostają większe pieniądze – powiedział jeden z lekarzy.

Czytaj: Białystok: radiolodzy nie zgadzają się na nowe warunki pracy>>>

Na początku grudnia 2015 roku wypowiedzenia zmieniające warunki pracy otrzymało ponad 100 pracowników Radomskiego Szpitala Specjalistycznego, między innymi fizjoterapeuci, technicy i lekarze radiologii oraz pracownicy prosektorium. Wszyscy, poza lekarzami radiologami i trzema fizjoterapeutami, przyjęli nowe umowy. Radiolodzy na starych warunkach będą pracować do końca lutego 2016.

Zmiany warunków pracy są związane z przepisami ustawy o działalności leczniczej, które weszły w życie w 2014 roku. Przepisy te określają wymiar czasu pracy poszczególnych grup zawodowych - lekarze radiolodzy w ramach szpitalnego etatu mają pracować nie jak do tej pory - 5 godzin dziennie, ale - tak jak pozostali medycy - 7 godzin i 35 minut. We wrześniu 2015 roku badający ustawę Trybunał Konstytucyjny orzekł, że wydłużenie czasu pracy jest zgodne z Konstytucją.(pap)

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o działalności leczniczej. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł