"Spotkanie przebiegało w wyjątkowo sympatycznej atmosferze i merytorycznej rozmowie. Część pierwsza dotyczyła obywatelskiego projektu ustawy o minimalnym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia (...) oraz projektu obywatelskiej o wzroście nakładów do 6,8 proc. PKB" – przekazało PZM na profilu w mediach społecznościowych.

"Druga cześć spotkania dotyczyła próby ustalenia wspólnego kierunku działań Ministerstwa Zdrowia z Porozumieniem Zawodów Medycznych w celu naprawy systemu ochrony zdrowia" – poinformowano.

Porozumienie Zawodów Medycznych (PZM) to kilkanaście związków i organizacji zrzeszających pracowników służby zdrowia. PZM skupia m.in. Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Ratownictwa Medycznego, Ogólnopolski Związek Zawodowy Pielęgniarek i Położnych, Krajowy Związek Zawodowy Pracowników Medycznych Laboratoriów Diagnostycznych, Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Elektroradiologii i Ogólnopolski Związek Zawodowy Techników Medycznych Radioterapii.

Na początku czerwca ub.r. Sejm uchwalił przygotowaną przez rząd ustawę o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych. W tym samym czasie w Sejmie był już także złożony projekt obywatelski – przygotowany przez PZM - przewidujący wyższe stawki minimalnych wynagrodzeń, projekty te nie były rozpatrywane wspólnie.

Ustawa która niedawno weszła w życie przewiduje, że nakłady na opiekę zdrowotną mają stopniowo rosnąć do 6 proc. PKB w 2025 r. Porozumienie Zawodów Medycznych przygotowało projekt obywatelski, przewidujący szybsze zwiększenie poziomu finansowania ochrony zdrowia - nie mniej niż 6,8 proc. PKB od 2021 r. (PAP)

autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl

ktl/ malk/