Ubezpieczenie szpitali od zdarzeń medycznych miało być obowiązkowe od 1 lipca tego roku, jednak parlament w czwartek zdecydował, że zacznie obowiązywać dopiero od 1 stycznia 2014 r.

Według wiedzy Małgorzaty Oczoś, spośród 31 szpitali działających w województwie, informacje o zawartej dodatkowej polisie z ubezpieczycielem dotarły do wojewody tylko z trzech: Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Chopina w Rzeszowie, Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu i szpitala w Nowej Dębie.

Jak wyjaśnił w rozmowie z PAP Zbigniew Strzelczyk, prezes stowarzyszenia zrzeszającego ZOZ-y i szpitale powiatowe, wykupienie ubezpieczenia w przypadku, gdy takie oferuje tylko jeden ubezpieczyciel, wiąże się ze zbyt dużymi opłatami, których szpitale powiatowe nie są w stanie ponieść.

Podkreślił, że w przypadku szpitala w Kolbuszowej, którego jest dyrektorem, opłata za ubezpieczenie od zdarzeń medycznych wyniosłaby ok. 300 tys. zł rocznie, czyli tyle samo, ile szpital płaci wymagane OC. Tymczasem, według Strzelczyka, ubezpieczenie OC pokrywa się z ubezpieczeniem od zdarzeń medycznych. Jego zdaniem korzystniejsze byłoby przystąpienie do Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych, tworzonego przez szpitale.

Dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Rzeszowie Witold Wiśniewski powiedział PAP, że jego szpital ma już to ubezpieczenie od początku roku. Roczna składka wyniosła 347 tys. zł, natomiast za ubezpieczenie OC roczna opłata wynosi 616 tys. zł. Wiśniewski zastrzegł, że szpital wykupił to ubezpieczenie, bo nie było w tej sprawie wyboru - przepisy miały wejść w życie 1 lipca. Jak dodał, gdyby ubezpieczenie było dobrowolne – zrezygnowałby z jego wykupienia.

Podobnie uważa Renata Styka, dyrektor finansowo-administracyjny w niepublicznym Szpitalu Specjalistycznym im. Świętej Rodziny w Rudnej Małej koło Rzeszowa. Ten szpital na razie prowadzi jeszcze negocjacje z ubezpieczycielem.

Styka wyjawiła PAP, że rocznie szpital płaci OC około 400 tys. zł. Podobna kwota została zaproponowana przez ubezpieczyciela na ubezpieczenie od zdarzeń medycznych.(PAP)

api/ malk/ as/