Jak poinformował rzecznik PZ na Podkarpaciu i prezes podkarpackiego oddziału Kolegium Lekarzy Rodzinnych Marek Krupowczyk przedstawiciele świadczeniodawców spotkali się też z dyrektorką podkarpackiego NFZ i otrzymali zapewnienie, że od poniedziałku 12 stycznia 2015 wersje elektroniczne umów będą działać bez przeszkód.

Jak wyjaśnił, dzięki temu lekarze będą mogli między innymi drukować recepty.

- Teraz lekarze, którzy przeszli już na komputerowe wypisywanie recept mieli troszkę więcej pracy, bo musieli wrócić do ręcznego wypisywania, ale mamy obietnicę, że od poniedziałku 12 stycznia 2015 umowy elektroniczne będą działać – powiedział Krupowczyk.

Czytaj: Podkarpackie: 43 procent świadczeniodawców POZ podpisało umowy z NFZ >>>

Zapewnił jednocześnie, że mimo iż kwestie formalne dotyczące kontraktów dopiero w piątek 9 stycznia 2015 zostały uregulowane, to przychodnie od środy 7 stycznia 2015 pracują normalnie i pacjenci są przyjmowani na bieżąco.

Rzecznik podkarpackiego NFZ Marek Jakubowicz dodał, że dzięki działającemu systemowi elektronicznemu lekarze będą mogli wypisywać nie tylko recepty, ale także zlecenia na różne wyroby medyczne dla pacjentów na przykład okulary, pieluchomajtki, ortezy, laski, czy aparaty słuchowe.

Na Podkarpaciu od 1 stycznia 2015 ponad połowa gabinetów POZ na 341 w regionie była zamknięta. 31 grudnia 2014 umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia na 2015 rok podpisało 139 świadczeniodawców, a do poniedziałku 5 stycznia 2015 liczba ta wzrosła do 168. 

Najtrudniejsza sytuacja była w powiecie mieleckim i samym mieście Mielcu, tam na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej zdecydował się jeden podmiot na 24. Podobnie było w powiecie tarnobrzeskim, gdzie na 11 dotychczasowych kontrakt z Funduszem podpisało czterech świadczeniodawców, a w samym Tarnobrzegu – jeden podmiot.

W środę, 7 stycznia 2015 wszystkie gabinety podstawowej opieki zdrowotnej na Podkarpaciu zostały otwarte. Stało się tak na skutek porozumienia między przedstawicielami Porozumienia Zielonogórskiego a Ministerstwem Zdrowia, do którego doszło w środę 7 stycznia 2015 rano. (pap)