Kontrole przeprowadzono w Wojewódzkim Centrum Medycznym  w Opolu i Wojewódzkim Specjalistycznym Zespole Neuropsychiatrycznym w Opolu. 17-latka trafiła do nich na początku stycznia z placówki w Kędzierzynie-Koźlu, w której urodziła poprzez cesarskie cięcie w ostatnich dniach grudnia, a gdzie 2 stycznia zmarła.

Z protokołu komisji udostępnionego mediom we wtorek, który niemal minuta po minucie opisuje kolejne działania podejmowane w obu sprawdzanych placówkach, wynika, że nie było nieprawidłowości w ich postępowaniu i zastosowanych procedurach.

Stwierdzono między innymi, że szpital neuropsychiatryczny, gdzie nastolatka została przewieziona na konsultacje, wykonał wszystkie procedury „prawidłowo, z należytą starannością”, a lekarze postawili prawidłowe rozpoznanie i skierowali pacjentkę do najbliższego szpitala, w którym jest oddział anestezjologii i intensywnej terapii, czyli Wojewódzkiego Centrum Medycznego.

Komisja stwierdziła też, że 17-latka wydolna krążeniowo-oddechowo dojechała do Kędzierzyna-Koźla, na tamtejszy oddział intensywnej terapii. W protokole zauważono jednak, że "brak pełnej dokumentacji medycznej pacjentki przesyłanej do Opola przez Szpital w Kędzierzynie-Koźlu mógł wpłynąć na nieskorygowanie prowadzonego przez lekarzy w Kędzierzynie-Koźlu dotychczasowego postępowania podczas obserwacji i konsultacji w opolskich szpitalach.

Jednak wyciągnięcie kompletnych wniosków i odpowiedź na pytanie „czy można było bardziej skutecznie pomóc pacjentce?” byłoby możliwe po ocenie wszystkich dokumentów we wszystkich trzech szpitalach, w tym w Kędzierzynie-Koźlu. Tymczasem takich uprawnień komisja powołana przez urząd marszałkowski nie miała, bo kędzierzyński szpital nie podlega marszałkowi.

Prokurator zajął się sprawą tuż po śmierci 17-latki. Przeprowadzono sekcję zwłok nastolatki, sprawą zajmą się też biegli i będą przesłuchani świadkowie. Kontrolę wszystkich trzech szpitali prowadzi też opolski NFZ.

27 grudnia 2013 roku 17-latka w zaawansowanej ciąży z bólami brzucha trafiła do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Tam przeprowadzono zabieg cesarskiego cięcia. Nowo narodzone dziecko trafiło na oddział patologii noworodka. W czwartej dobie po porodzie u matki pojawiły się dolegliwości. Wystąpiły m.in. zaburzenia świadomości i widzenia. Pacjentkę przebadali  okulista, internista, anestezjolog i neurolog. Skierowali ją do Wojewódzkiego Specjalistycznego Zespołu Neuropsychiatrycznego w Opolu, a stamtąd pacjentkę przewieziono do Wojewódzkiego Centrum Medycznego. Z WCM pacjentkę ponownie przewieziono do szpitala w Kędzierzynie-Koźlu. Stwierdzono u niej infekcyjne zapalenie wsierdzia, czyli części serca. 2 stycznia 17-latka zmarła. (pap)