Z okazji jubileuszu prezydent Bronisław Komorowski przyznał, zasłużonym dla najstarszej na Podhalu lecznicy, państwowe odznaczenia. W imieniu prezydenta odznaczenia wręczył wicewojewoda małopolski Andrzej Harężlak.

 

Przygotowania do budowy szpitala w Nowym Targu trwały od lat 80. XIX wieku. Na rzecz szpitala przekazywano darowizny pieniężne, prywatne grunty i pisano liczne petycje do monarchy w Wiedniu. W grudnia 1913 roku budynek był gotowy, a otwarcie drzwi szpitala dla pierwszych pacjentów nastąpiło 1 stycznia 1914 roku.


Na frontonie lecznicy umieszczono figurę Najświętszego Serca Pana Jezusa, uważaną wtedy za cudowną. Z okazji jubileuszu zabytkowa figura przeszła renowację.

Nowotarski szpital od początku był otwarty dla wszystkich osób potrzebujących pomocy, pochodzących ze wszystkich grup społecznych, a działalność lecznicy była finansowana ze środków publicznych.

Powstanie szpitala wiązało się z przemianami społeczno-gospodarczymi, jakie dotknęły miasto i region nowotarski pod koniec XIX wieku. W tym okresie miasto było zaniedbane pod względem sanitarnym, nękały je pożary, powodzie i epidemie chorób.

Wkrótce po otwarciu szpitala wybuchła I wojna światowa. Do lecznicy przywożono rannych żołnierzy. Po rozpadzie monarchii szpital przestał nosić imię cesarza.

W okresie międzywojennym lekarze nowotarscy toczyli walkę z chorobami zakaźnymi, upowszechniali zdrowy tryb życia i kontrolowali stan sanitarny miasta. 

Po II wojnie światowej szpital nowotarski był finansowo zrujnowany. W latach 70. XX wieku rozpoczęła się budowa nowej siedziby szpitala, obok starego budynku. Budowa stanowiła jedną z największych, wieloletnich inwestycji państwowych. W 2002 r.oku stary budynek lecznicy przestał pełnić swoją funkcję. W latach 80. szpital przyjął imię papieża Jana Pawła II.

Obecnie szpital zatrudnia prawie tysiąc pracowników. Szpital dysponuje ok. 450 łóżkami na 11 oddziałach.

Pod koniec 2010 roku nowotarski szpital miał ogromne długi finansowe na około 50 mln zł. Dyrektor placówki Marek Wierzba powiedział, że obecnie zadłużenie zostało zredukowane o połowę.(pap)