Dyrektor koszalińskiego szpitala Andrzej Kondaszewski powiedział w sobotę dziennikarzom, że nowy obiekt w pełni zaspokaja potrzeby szpitala w zakresie pacjentów wymagających dializowania. Dodał, iż „placówka jest przykładem, że można z kapitałem prywatnym stworzyć inwestycję z korzyścią dla pacjentów”.

Budowa i wyposażenie obiektu kosztowały ok. 25 mln zł. Inwestycję zrealizowało konsorcjum firm: Fresenius Medical Care, Euromedic Polska i Alab Laboratoria. Wznoszenie dwukondygnacyjnego budynku trwało od 1 marca do 16 listopada 2012 r.

Fresenius Medical Care prowadzi w obiekcie stację dializ z 25 stanowiskami i poradnię nefrologiczną. Zabiegi wykonywane są metodą hemodializy i dializy otrzewnowej. Placówka ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Euromedic Polska ma w budynku pracownię diagnostyki obrazowej prowadzonej za pomocą gamma kamery. Natomiast Alab Laboratoria nowoczesne laboratorium analiz medycznych.

W nowym obiekcie mieści się również punkt krwiodawstwa i bank krwi.

Spółki, które zbudowały placówkę, płacą szpitalowi dzierżawę, za użytkowanie jego gruntu. Po 10 latach, zgodnie z umową, cały budynek wraz z wyposażeniem przejdzie na własność szpitala.

Inwestycja była potrzeba, bo prowadzona dotychczas przez szpital stacja dializ znajdowała się w stuletnim budynku, który nie spełniał norm. Szpital nie był w stanie samodzielnie wybudować nowej stacji i dlatego zdecydował się na zawarcie umowy z prywatnymi podmiotami.

Szpital Wojewódzki w Koszalinie podlega Zachodniopomorskiemu Urzędowi Marszałkowskiemu. Ma 24 oddziały z 618 łóżkami. W zeszłym roku przyjął ponad 33 tys. pacjentów i leczył 230 tys. osób w specjalistycznych poradniach. (PAP)

sibi/ amac/