- Chcę jednak podkreślić, że liczba takich przypadków spada, tę poprawę pokazują dane statystyczne - powiedział minister w wywiadzie dla PAP.

Minister zapowiedział sprawdzenie, czy szpitale przestrzegają standardów opieki okołoporodowej. Umieralność okołoporodowa wynosiła w 2005 roku osiem promili, a dziś około sześciu. - Na kolejnym etapie kontroli sprawdzimy wskazania do cesarskich cięć, ponieważ wykonuje się ich w Polsce znacznie więcej niż w Europie. W Polsce lekarze rozwiązują cesarskim cięciem około 37 procent ciąż – przy średniej europejskiej wynoszącej nieco ponad 20 procent. Ostatnim etapem kontroli będzie zbadanie postępowania medycznego z noworodkami, których stan zdrowia po urodzeniu został oceniony w skali Apgar od 0 do 4 - zapowiedział minister.

Bartosz Arłukowicz zapowiedział także kontrole czasu pracy lekarzy. - Czas pracy lekarzy zatrudnionych na etatach określają przepisy, które nie mogą być łamane. Ale w przypadku kontraktów sytuacja wygląda inaczej. Dlatego dyskutujemy o tym, jak kontrolować czas pracy lekarzy. Na pewno trzeba podkreślać rolę dyrektorów szpitali, którzy już dzisiaj mają prawo w umowie o pracę zawrzeć klauzulę zakazu pracy u konkurencji - dodał minister. (pap)