W środę 31 grudnia 2014  wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski spotkał się z dyrektorem mazowieckiego NFZ Filipem Nowakiem.

- W powiatach, w których lekarza pierwszego kontaktu ma zapewnionych mniej niż 60 procent mieszkańców, NFZ zawarł dodatkowe umowy z działającymi placówkami lub przedłużono dyspozycyjność placówek nocnej pomocy lekarskiej - powiedziała po spotkaniu rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały.

Informacje, gdzie się leczyć, powinni przede wszystkim sprawdzić mieszkańcy sześciu powiatów: lipskiego, kozienickiego, makowskiego, wyszkowskiego, ostrołęckiego, węgrowskiego a także dwóch miast: Radomia oraz Ostrołęki.

 

- Sytuacja jest dynamiczna, kolejne podmioty wciąż decydują się podpisać umowę. Mogą to zrobić dziś do północy - przypomniała Biały.

Zapewniła, że na Mazowszu przyjmują wszystkie szpitale publiczne, świadczona jest nocna i świąteczna pomoc lekarska w przypadkach nagłych każdy może skorzystać z pomocy szpitalnych oddziałów ratunkowych lub pogotowia.

- Od 1 stycznia 2015 możemy też sprawdzić, czy nasza przychodnia ma kontrakt. Jeśli nie ma, należy przepisać się do innej - powiedziała Biały.

Listy placówek, które podpisały umowy na przyszły rok, można znaleźć na stronie internetowej mazowieckiego oddziału NFZ - www.nfz-warszawa.pl i pod numerem całodobowej infolinii - (22) 456 74 01(22) 456 74 01.

Od 2 stycznia 2015 NFZ ma uruchomić na swojej stronie aplikację do wyszukiwania najbliższych placówek leczących w ramach kontraktu.

- Ewentualne przypadki nieudzielenia pomocy medycznej można zgłaszać na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta - 0 800 190 5900 800 190 590 lub numer 987 Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - poinformowała rzeczniczka wojewody.

Czytaj: Rzecznik Praw Pacjenta poinformuje o świadczeniach w zakresie POZ >>>

W całym kraju umowy podpisało trzy czwarte lekarzy rodzinnych. Termin upływa w środę 31 grudnia 2014 o północy.

Czytaj: Ministerstwo Zdrowia: umowy na 2015 rok podpisało 74 procent lekarzy POZ >>>

Po 1 stycznia 2015 wszystkie przychodnie zostaną otwarte jedynie w trzech województwach: wielkopolskim, kujawsko-pomorskim i zachodniopomorskim. Najtrudniejsza sytuacja jest w Lubuskiem i Opolskiem, gdzie zdecydowana większość lekarzy wciąż nie podpisała umów. Lekarze ci są zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim, które nie porozumiało się z Ministerstwem Zdrowia. (pap)Free via Skype