Każdy pacjent po podpisaniu umowy z NFZ otrzyma swój login i będzie mógł na stronie internetowej funduszu obejrzeć historię korzystania z usług publicznej służby zdrowia - wyjaśniła w poniedziałek na spotkaniu prasowym dyrektor oddziału Barbara Misińska.

"Pacjent sprawdzi, kiedy był u jakiego lekarza, jakie zabiegi przeszedł, jakie wnioski o sanatoria złożył i zrealizował, jakie leki refundowane kupił w której aptece. Będzie też wiedział, ile kosztowały usługi, z których korzystał, oraz ile pieniędzy z jego składki wpłynęło do funduszu" - podkreśliła.

Dodała, że jest to również forma uszczelnienia systemu poprzez kontrolę przez pacjenta wpisów lekarskich. "Pacjent będzie mógł zgłosić do nas, że w ZIP jest informacja o tym, że był na wizycie u lekarza specjalisty, podczas gdy takiej wizyty faktycznie nie odbył. Wówczas fundusz sprawdzi taką informację" - zapowiedziała.

Misińska wyjaśniła, że pacjenci z Mazowsza będą mogli sprawdzić historię leczenia odbytego na terenie całego kraju, ponieważ system ZIP będzie obejmował wszystkie oddziały NFZ. Poinformowała, że obecnie jeszcze kilka oddziałów NFZ w kraju kończy przygotowania do wdrożenia systemu, a w całości system ma być uruchomiony jeszcze w tym roku.

Dane będą pochodziły z zasobów NFZ. Mają być aktualizowane co miesiąc wraz ze składaniem sprawozdań od świadczeniodawców.

Dyrektor przypomniała, że taki system pilotażowo działa już w wielkopolskim oddziale NFZ od 2010 r. Umowy na dostęp do ZIP podpisało tam ok. 15 tys. pacjentów.

Dostęp do ZIP będzie bezpłatny. Umowy będzie można podpisać w oddziałach wojewódzkich NFZ lub ich delegaturach. Akcja informacyjna o ZIP ma ruszyć w mazowieckim oddziale za kilka dni.

Misińska zapewniła, że ze względów bezpieczeństwa dane w systemie ZIP są oddzielone od danych osobowych. (PAP)