Od wtorku zmieniły się zasady udzielania nocnej i świątecznej opieki medycznej. O kontrakt na opiekę całodobową zabiegała przychodnia podstawowej opieki zdrowotnej w Rabce-Zdroju, która jednak nie otrzymał kontraktu.

Jak powiedziała PAP rzeczniczka NFZ w Krakowie, Joanna Pulchna przychodnia z Rabki mogłaby w takiej sytuacji podpisać umowę o podwykonawstwo z placówkami, które otrzymały kontrakt w pobliskim obszarze i w ten sposób zabezpieczyć opiekę dla mieszkańców uzdrowiska.

Pulchna zauważa, że po godzinach pracy przychodni podstawowej opieki zdrowotnej, pacjenci w nagłych przypadkach mogą korzystać z pomocy w placówkach w pobliskim Jordanowie lub Mszanie. ,,Jeśli natomiast jakikolwiek podmiot w Rabce dojdzie do porozumienia z tymi placówkami, może funkcjonowaćjako podwykonawca" - powiedziała PAP Pulchna i dodała, że na tej zasadzie już kilka placówek w województwie Małopolskim uruchomiło dodatkowe punkty opieki.

Zdaniem dyrekcji rabczańskiego szpitala miejskiego, działanie małopolskiego NFZ, ,,jest kolejnym przykładem skandalicznego prowadzenia postępowań konkursowych w zakresie zabezpieczenia udzielania świadczeń opieki zdrowotnej na obszarze województwa małopolskiego".

Zdaniem Skwarek decyzja małopolskiego NFZ spowoduje pogorszenie warunków leczenia dla mieszkańców, turystów i kuracjuszy uzdrowiska. ,,W takich warunkach Szpital Miejski w Rabce-Zdroju zmuszony będzie od dzisiaj od godz. 18. odmawiać przyjęć pacjentów, którzy w normalnych warunkach byliby zaopatrzeni przez podmioty świadczące usługi zdrowotne w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej" - powiedziała Skwarek.

Małopolski NFZ w styczniu odmówił szpitalowi w Rabce-Zdroju udzielania kontraktu na świadczenia w ramach izby przyjęć. Dyrekcja szpitala skierowała po tym do prokuratury zawiadomienie, w którym zarzuca Funduszowi, m.in. nieuwzględnienie korzystnej oferty cenowej złożonej przez lecznicę, niewłaściwą liczbę członków komisji konkursowej oceniającej ofertę szpitala, przygotowanie przez członków komisji protokołu końcowego z negocjacji przed ich rozpoczęciem oraz zmiany kryteriów oceny ofert w trakcie konkursu. Ponadto zarząd rabczańskiego szpitala zarzuca pracownikom NFZ w Krakowie poświadczenie nieprawdy.

Postępowanie w tej sprawie prowadzi krakowska prokuratura rejonowa.(PAP)
szb/ bos/