O zawarciu porozumienia poinformował w czwartek 31 grudnia 2015 roku tarosta ostródzki Andrzej Wiczkowski.

W środę 20 grudnia 2015 na stronach internetowych szpitala ukazała się informacja o tym, że Powiatowy Zespół Opieki Zdrowotnej w Ostródzie SA zawiesza od 1 stycznia 2016 roku do 29 lutego 2016 roku działalność na oddziałach: chirurgii urazowo–ortopedycznej oraz ginekologiczno–położniczym oraz poradni chirurgii urazowo–ortopedycznej i ginekologiczno–położniczej. Jak wyjaśniał zarząd placówki, zawieszenie działalności oddziałów i poradni podyktowane było "brakiem możliwości zapewnienia niezbędnej kadry lekarskiej" od 1 stycznia 2016 roku.

Czytaj: Ostróda: od 1 stycznia 2016 szpital zawiesza działalność dwóch oddziałów i poradni>>>

Jak podawał zarząd w środę 30 grudnia 2015 roku, lekarzom kończyły się kontrakty o pracę i nie przyjęli oni nowych propozycji finansowych od zarządu placówki. Jednocześnie kierownictwo placówki poinformowało, że pacjenci mogą korzystać z pomocy medycznej tych specjalności w szpitalach w Iławie i Olsztynie.

W czwartek 31 grudnia 2015 starosta Wiczkowski podał, że właściciel szpitala czyli starostwo i lekarze osiągnęli porozumienie.
- Poziom wynagrodzenia lekarzy zostaje na tym samym poziomie, zmieniła się natomiast kwestia zakresu obowiązków i organizacji pracy w szpitalu - wyjaśnił starosta.

Dodał, że "chce uspokoić wszystkich pacjentów, iż cały szpital w tym dwa oddziały ginekologiczno-położniczy oraz chirurgii urazowo- ortopedycznej będą normalnie pracowały od 1 stycznia 2016 roku, zapewniając opiekę potrzebującym".

Podkreślił, że odwołany został w środę 30 grudnia 2015 dotychczasowy prezes zarządu szpitala Krzysztof Sawicki a pełniącym obowiązki prezesa od środy wieczorem został członek rady nadzorczej Leszek Rochowicz, który będzie pełnił tę funkcję nie dłużej niż trzy miesiące.

Radca prawny Tomasz Kozak reprezentujący podczas negocjacji lekarzy potwierdził zawarcie porozumienia, nie podał jednak szczegółów.
- To jest umowa handlowa, nie będziemy podawać szczegółów - wyjaśnił.

W środę były prezes szpitala Krzysztof Sawicki mówił, że lekarze domagali się podwyżki, na które nie stać było placówki. Wymienił, że chodziło o kwoty od 2 do 4 tys. zł na osobę. Na obu oddziałach pracuje 12 lekarzy. Roczny budżet szpitala powiatowego w Ostródzie wynosi około 30 mln zł.

Natomiast ordynator oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej szpitala powiatowego w Ostródzie dr Krzysztof Wiśniewski mówił w środę. że powodem braku porozumienia lekarzy z dyrekcją placówki były kwestie organizacyjno-płacowe. Jak wyjaśnił chodziło o pacjentów z urazami czaszkowo-mózgowymi, którzy są przyjmowani na nieposiadający odpowiednich warunków do ich leczenia oddział chirurgii urazowo-ortopedycznej. Lekarze oddziału chirurgii urazowo-ortopedycznej nie chcieli także przejmować opieki w godzinach popołudniowych i nocnych nad pacjentami z otolaryngologii.

Rzeczniczka warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ Magda Mill podała, że wcześniejsze ustalenia dotyczące dodatkowej organizacji przyjmowania pacjentów przez inne placówki w regionie, który miałby wynikać z kryzysowej sytuacji na dwóch oddziałach szpitala w Ostródzie są już nieaktualne.

- Szpital w Ostródzie przyjmuje i będzie od 1 stycznia 2016 przyjmować pacjentów na wszystkich oddziałach, w tym i na ginekologiczno-położniczym oraz chirurgii urazowo-ortopedycznej a za świadczenia medyczne wykonane na tych oddziałach NFZ zapłaci zgodnie ze wcześniej zawartą umową - wyjaśniła. (pap)