Wiceminister przy okazji podpisania w Kielcach umowy przypomniał, że centra urazowe to bardzo ważne jednostki systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego, ratujące osoby w najcięższym stanie, głównie ofiary wypadków z urazami wielonarządowymi.

- Takie osoby powinny być w jak najkrótszym czasie dowiezione do centrum urazowego. Pacjent jest poddawany bardzo szybkiej diagnostyce w obrębie takiej placówki. Tam są podejmowane decyzje terapeutyczne. Jeśli wymagane są interwencje zabiegowe, to pierwsze z nich są już wykonywane na terenie centrum, a kontynuacja leczenia jest już prowadzona w warunkach szpitalnych - podkreślił Tombarkiewicz.

Centrum Urazowe dla Dorosłych powstanie w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Koszt inwestycji wyniesie 12 mln zł, z czego 85 procent to fundusze unijne. Pozostała część pieniędzy będzie pochodzić ze środków własnych szpitala i samorządu województwa Świętokrzyskiego.

Projekt zakłada dobudowanie do Szpitalnego Oddziału Ratunkowego nowego budynku i modernizację części pomieszczeń SOR na potrzeby centrum. Nowy obiekt o powierzchni 500 m kw. zostanie połączony z istniejącym obecnie pawilonem oddziału ratunkowego.

- Na potrzeby placówki zostanie zakupione nowe wyposażenie: rezonans magnetyczny, tomograf komputerowy, kardiomonitory, respirator i bronchoskop z torem wizyjnym. W ramach Centrum Urazowego dla Dorosłych ma działać również pracownia endoskopii diagnostycznej i zabiegowej - powiedziała rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego Anna Mazur-Kałuża.

 [-DOKUMENT_HTML-]

Jak podkreślił dyrektor szpitala Andrzej Domański, kielecka placówka powinna przyjąć pierwszych pacjentów pod koniec 2018 roku.
- Przetarg na budowę ogłosimy w ciągu najbliższych 30 dni. Cała procedura przetargowa potrwa około trzech miesięcy. Myślę, że na początku przyszłego roku rozpoczniemy budowę i jesienią obiekt zostanie już oddany do użytku - zapewnił Domański.

Centrum Urazowego dla Dorosłych, oprócz województwa świętokrzyskiego, nie ma jeszcze tylko województwo zachodniopomorskie.
- Tam również trwają już prace nad utworzeniem takiej placówki. Po długich rozmowach został wybrany Szpital Kliniczny w Szczecinie, gdzie będzie realizowana budowa zarówno oddziału ratunkowego, jak i centrum urazowego - zaznaczył wiceminister Tombarkiewicz.

Wszystko wskazuje na to, że w Kielcach powstanie także Centrum Urazowe dla Dzieci. Pomysł utworzenia tego ośrodka zyskał już wstępną zgodę Ministerstwa Zdrowia.

- Centrum Urazowe dla Dzieci tworzy się na bazie oddziału ratunkowego. Szpital dziecięcy nie ma takiego oddziału, ale ma izbę przyjęć. Bardzo dobrze zorganizowaną, ale jednak niespełniającą wymogów oddziału ratunkowego. Dlatego w szpitalu przy ulicy Grunwaldzkiej , czyli w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, będą dwa oddziały ratunkowe. Będzie wtedy o wiele lepsza możliwość diagnozowania dzieci. Dlatego już niedługo będą tutaj dwa oddziały ratunkowe i dwa centra urazowe - zapewnił wiceminister.

Według dyrektora Domańskiego, realny termin oddania do użytku Centrum Urazowego dla Dzieci to koniec 2019 roku.(pap)