- W Polsce brakuje lekarzy - mówił w poniedziałek 13 lutego 2017 roku w Centrum Zrównoważonego Rozwoju i Poszanowania Energii w Miękini k. Krakowa wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, pytany przez dziennikarzy o propozycję płatnych studiów medycznych. Zaznaczył, że proponuje płatne studia medyczne po to, aby Polacy mieli dostęp do dobrej opieki zdrowotnej.

Powiedział, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł jest przeciwny jego propozycji.
- Bez akceptacji ministra zdrowia nie zamierzam żadnych rozwiązań forsować na siłę – podkreślił Gowin i dodał: - Liczę, że jeżeli nie tą drogą, którą ja proponuję, to może jakąś inną drogą, zaproponowaną przez Ministerstwo Zdrowia, uda się zapewnić Polakom dostęp do dobrej opieki zdrowotnej.

Wicepremier ocenił, że koszt kształcenia jednego studenta medycyny to obecnie pół miliona złotych, ale wielu absolwentów po studiach wyjeżdża za granicę.
- Trzeba się zapytać, czy relatywnie ubogie polskie społeczeństwo rzeczywiście powinno finansować kształcenie wielotysięcznych rzesz lekarzy dla najbogatszych krajów Europy i świata? – mówił szef resortu nauki.

Temat odpłatności za studia medyczne Gowin poruszył w ubiegłym tygodniu, między innymi na antenie radia TOK FM i radiowej Trójki. Jak wówczas deklarował, student medycyny otrzymywałby jednak państwowe stypendium w pełni pokrywające koszty nauki, które po zakończeniu edukacji musiałby odpracować w Polsce (po kilku latach byłoby ono umarzane). Gdyby młody lekarz zdecydował się wyjechać za granicę, wówczas musiałby zwrócić koszt stypendium.

Jednak, jak wyjaśniała w miniony czwartek, 9 lutego 2017 roku, rzeczniczka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego Katarzyna Zawada, "szukanie rozwiązań w tym zakresie należy do Ministerstwa Zdrowia".
- To ono musiałoby wyjść z inicjatywą, przygotować rozwiązania i skonsultować je z nami - powiedziała.

Wcześniej tego samego dnia rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia Milena Kruszewska poinformowała, że resort analizuje pomysł Gowina i zasięga opinii ekspertów.
- Nie jesteśmy krytyczni. Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo pacjentów - zaznaczyła.

Krytycznie do pomysłu odniósł się Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. W wydanym w ubiegły piątek 10 lutego 2017 roku oświadczeniu ocenił, że propozycja wprowadzenia odpłatnych studiów medycznych jest "bezprawna" i "dyskryminująca jedną grupę społeczną, to jest studentów medycyny".(pap)

 [-DOKUMENT_HTML-]