Tylko w tych trzech państwach na ebolę zmarło do tej pory 4912 osób - alarmuje WHO. Odnotowano tam też 10.114 przypadków zarażenia wirusem z ogólnej liczy 10.141. Organizacja podkreśliła także, że przypadki eboli, do tej pory, odnotowano w ośmiu państwach.

Przedstawiony w sobotę bilans zawiera chorych z Nigerii i Senegalu, które ostatnio uznane przez WHO jako miejsca, gdzie epidemia się skończyła. Zawarto też pojedyncze przypadki odnotowane w Hiszpanii, Stanach Zjednoczonych i w ostatnich dniach w Mali. Zwrócono jednak uwagę, że w rzeczywistości liczba zarażonych wirusem może być znacznie wyższa, szczególnie w biednych państwach afrykańskich, ponieważ rodziny zamykają chorych w domach i nie zgłaszają się do lekarzy.

Organizacja zwróciła też uwagę, że obecnie 15 państw Afryki jest poważnie zagrożonych wystąpieniem na ich terytorium wirusa.

Najnowszy bilans WHO dotyczy okresu do 23 października 2014.

Tymczasem w piątek 24 październka 2014 WHO przedstawiła plany przyspieszenia prac nad szczepionką przeciwko eboli i jej zastosowania. Do połowy 2015 roku dostępnych w Afryce będzie 200 tysięcy dawek szczepionek produkcji dwóch firm, prowadzących już badania klinicznie - zapowiedziano.

Czytaj: WHO: do połowy 2015 roku będą w Afryce szczepionki przeciw eboli >>>

Ebola - którą wykryto w 1976 roku - szerzy się poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi zarażonych ludzi i zwierząt; wirus nie roznosi się drogą kropelkową. (pap)