Według prognoz w 2020 roku ogólna wartość leków wytwarzanych przez chińską branżę farmaceutyczną powinna osiągnąć poziom 10 bln juanów (około 5,3 bln zł) i tym samym Chiny staną się drugim rynkiem leków na świecie - podała agencja Xinhua.

Według ocen chińskich analityków branżowych, największy rozwój czeka grupę leków biologicznych. Dziedzina ta przeszła - ich zdaniem - z fazy początkowej do dojrzałego etapu rozwoju. Tu jest wielka szansa dla chińskiego przemysłu, który dysponuje nowoczesnymi technologiami i dużymi możliwościami produkcyjnymi.

Obecnie, mimo dużego potencjału, Chińczycy wytwarzają leki ze średniego i niskiego segmentu rynkowego.

Wicedyrektor Państwowej Komisji Rozwoju i Reform Ren Weiliang zapowiedział, że rząd chiński podejmie działania zmierzające do wsparcia rozwoju firm, które mają plany i możliwości produkowania leków z górnego segmentu. Programem tym objęte zostaną przedsiębiorstwa o największym potencjale konkurencyjnym i najbardziej innowacyjne firmy małe oraz średnie.

Od roku 2009 chiński rynek usług medycznych i produktów farmaceutycznych rośnie w tempie przekraczającym 20 proc. rocznie i na Chiny przypada obecnie 20 proc. światowego wzrostu sprzedaży leków.

Z Pekinu Jacek Wan (PAP)

jwn/ pad/