W środę "Dziennik Gazeta Prawna" podał, że w środowisku medycznym mówi się o przesunięciu startu programu na 1 października. Według dziennika, w projekcie programu wyceniono jeden cykl zapłodnienia na ok. 7,5 tys. zł; prywatne kliniki twierdzą, że to za mało.

"Program jest przygotowany i gotowy do przyjęcia przez kierownictwo (resortu - PAP) co stanie się w najbliższych dniach. Potem rozpocznie się proces kwalifikacji świadczeniodawców, czyli klinik, które będą przeprowadzały tą procedurę. Program ruszy od 1 lipca" - powiedział PAP Arłukowicz, który w środę uczestniczył w Warszawie w posiedzeniu Komisji Trójstronnej poświęconemu służbie zdrowia.

Arłukowicz poinformował, że we wtorek odbyło się spotkanie, podczas którego program in vitro, po raz ostatni, analizowali eksperci. "Odesłali nam swoje opinie z akceptacjami. Najważniejsze jest, aby ten program był bezpieczny dla pacjentów" - powiedział minister.

Rzecznik prasowy resortu zdrowia Krzysztof Bąk w rozmowie z PAP także zapewniał, że wbrew niektórym doniesieniom medialnym program - zgodnie z zapowiedzią Prezesa Rady Ministrów - zostanie uruchomiony w lipcu bieżącego roku. "Nie ma podstaw do tego, by sądzić, że będą jakiekolwiek opóźnienia w uruchomieniu tego programu" - dodał.

Jak poinformował, trwają prace nad ostateczną akceptacją dokumentu i uruchomieniem procedury konkursowej.

W ostatnich dniach projekt był nadal konsultowany m.in. z przedstawicielami klinik wykonujących in vitro. Przedstawiciel jednej z takich klinik w Warszawie powiedział PAP, że kilka dni temu Agencja Oceny Technologii Medycznych zwróciła się z prośbą o przedstawienie kosztów związanych z procedurami in vitro, aby porównać koszty w różnych klinikach.

Program przewidziany jest na trzy lata; ma objąć 15 tys. par. Będą mogły być zakwalifikowane do niego kobiety do 40. roku życia. Refundacja ma być dostępna dla par (nie tylko małżeństw), które udokumentują, że od roku bezskutecznie leczą niepłodność. Finansowane mają być trzy próby zapłodnienia metodą in vitro. Program będzie finansowany ze środków MZ na programy zdrowotne. Ośrodki wykonujące in vitro w ramach programu zostaną wyłonione w konkursie.