Minister podkreślił, że projekty ustaw dotyczące wszystkich rozwiązań zaprezentowanych w ramach tzw. pakietu kolejkowego oraz pakietu onkologicznego są już gotowe.
- W środę (26 marca 2014) zespół programowania prac rządu przyjął je do prac rządowych. Projekty zostaną przyjęte do krótkich konsultacji wewnętrznych, co jest obowiązkiem legislacyjnym, a potem upublicznimy je do konsultacji zewnętrznych - mówił Arłukowicz.

Podkreślił, że projekty były tworzone przy współpracy między innymi  z lekarzami onkologami.
- Ciągłe debaty, tworzenie kolejnych wizji i strategii przez moich oponentów z opozycji nie przynosiło wymiernych efektów. Łatwiej pracuje się już na konkretach, dlatego przygotowaliśmy konkretne rozwiązania. Przygotowaliśmy projekty, ale jesteśmy otwarci na uwagi oraz ewentualne korekty. Jednak kierunkowo jesteśmy przekonani do zaproponowanych zmian - podkreślił Arłukowicz.

Pytany o źródło finansowania tych rozwiązań, np. zniesienia limitowania leczenia onkologicznego, podkreślił, że chodzi o takie przeorganizowanie finansowania, aby nie mnożyć niepotrzebnie diagnostyki, ograniczyć zbędne hospitalizacje, wykrywać nowotwory na wczesnym etapie, co pozwoli na przesunięcie zaoszczędzonych w ten sposób środków.

Według Arłukowicza duże znaczenie dla zmniejszenia kolejek w opiece specjalistycznej będą miały także zmiany dotyczące recept.
- Wprowadzenie porady receptowej będzie oznaczało, że jeżeli pacjent z chorobą przewlekłą, który wymaga stałego zażywania leków i nie ma zaostrzeń choroby, będzie potrzebował przedłużenia recepty, nie zostanie ustawiany kolejny raz w kolejce do specjalisty. Będzie mógł po prostu zgłosić zapotrzebowanie w przychodni na taką receptę i odebrać ją bez konieczności wizyty i badania. Nie ma potrzeby budowania sztucznych kolejek - wyjaśnił minister.

Dodał, że ułatwieniem w tym zakresie będzie także wydłużenie ważności recepty do 12 miesięcy oraz możliwość odebrania recepty przez upoważnioną osobę.

W ubiegły piątek, 21 marca 2014, minister zdrowia Bartosz Arłukowicz - podczas wspólnej konferencji z premierem Donaldem Tuskiem - zapowiedział w ramach tzw. pakietu onkologicznego oraz pakietu kolejkowego zniesienie limitów dla chorych na raka, szybką terapię onkologiczną, rozszerzenie możliwości diagnostycznych dla lekarzy POZ i motywowanie specjalistów do przyjmowania nowych pacjentów.(pap)